Solidification/stabilization of hazardous
Tehlikeli atıkların solidifikasyonu/stabilizasyonu
  1. Tez No: 93004
  2. Yazar: OLCAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAHRAMAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
oz TEHLİKELİ ATIKLARIN SOLİDİFİKASYONU/STABİLİZASYONU YILMAZ, Olcay Yüksek Lisans Tezi, Çevre Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Kahraman Ünlü Aralık 2000, 81 Sayfa Türk Tehlikeli Atık Kontrol Yönetmeliği tehlikeli atıkların yönetimi ve güvenli bertarafi için yurt çapında yasal ve teknik bir çerçeve oluşturmaktadır. Bu yönetmelik solidifikasyon/stabilizasyon (S/S)'u tehlikeli atıkların güvenli bertarafi için yeni ve umut verici bir teknoloji olarak görmektedir. Bu çalışmanın amacı metal ve organik kirleticiler içeren tehlikeli atıkların güvenli bertarafinda portland çimentoyla S/S teknolojisinin etkinliğini araştırmak ve farklı çeşit ve içeriğe sahip tehlikeli atıklar için uygulanabilir uygun teknik kriterleri belirlemektir. Tehlikeli atık olarak ağır metal yüklü maden artığı, adsorbe olabilen organik halojenler (AOX) içeren atıksu ve çamur ve poliklorlu bifenil (PCB) ile kirletilmiş toprak kullanılmıştır. Atıkların solidifikasyonu/stabilizasyonu için, bağlayıcı katkı maddesi olarak portland çimento atıklarla değişik oranlarda karıştırılmıştır. Başlangıç atık karakterizasyonu olarak, kirletici konsantrasyonları ve danecik dağılımı, Atterberg limitleri, özgül yoğunluk,optimum su muhtevası, maximum kuru yoğunluk gibi bazı fiziksel atık karakteristikleri belirlenmiştir. Her bir atık grubu 28 günlük kür ve katılaşma için istenilen atıkçimento karışımı optimum su muhtevası ve buna karşılık gelen maximum kuru yoğunlukta silindir kalıplar içine sıkıştırılarak hazırlanmıştır. 28 günlük kür periyodunun sonunda, katılaşmış örnekler üstünde serbest basınç dayanımı ve hidrolik iletkenlik ölçümleri yapılmıştır. Daha sonra, katılaşmış numuneler iki farklı danecik fraksiyonuna (1 ve 2 mm arasında ve 2 mm' den büyük) ayrılmış ve A.B.D. Çevre Koruma Örgütü'nün sızıntı suyunda toksisite belirleme yöntemi (STBY) ve Türk Tehlikeli Atık Kontrol Yönetmeliği'nin sızıntı yöntemine tabi tutulmuştur. Atık: çimento karışımının başlangıç kimyasal kompozisyonu ile sızıntı suyunun kimyasal kompozisyonu ve dayanım ve hidrolik iletkenlik değerleri karşılaştırılarak, S/S 'in etkinliği değerlendirilmiştir. Maden artığı için her durumda S/S'in etkin uygulanması başarılmıştır. AOX içeren atıksu ve çamur dayanıklılık ve hidrolik iletkenlik ölçümlerinde iyi sonuçlar vermiştir fakat sızıntı suyu AOX konsantrasyonları standartların üzerindedir. AOX konsantrasyonu bu çahşmadakine benzer olan çamurlara S/S'in başardı olarak uygulanması için çimento miktarı arttırılabilir ya da çimentonun yanısıra diğer katkı maddeleri kullanılabilir. PCB ile kirletilmiş toprak için S/S'in etkinliği,özellikle %35'in altında çimento oranında, başarılı değildir. Anahtar kelimeler : Soüdifikasyon/Stabilizasyon, portland çimento, ağır metaller, adsorbe olabilen organik halojenler, poliklorlu bifenil. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SOLIDIFICATION/STABILIZATION OF HAZARDOUS WASTES YILMAZ, Olcay M. S., Department of Environmental Engineering Supervisor: Prof. Dr. Kahraman Ünlü December 2000, 81 pages Turkish Hazardous Waste Control Regulation provides a legal and technical framework for the management of hazardous wastes and their safe disposal throughout the nation. The regulation recognizes solidification/stabilization (S/S) as a new promising technology for the safe disposal of hazardous wastes. The purpose of this study is to investigate the effectiveness of portland cement based S/S technology for the safe disposal of hazardous wastes containing metal and organic contaminants and to determine appropriate technical criteria applicable for hazardous wastes of different types and compositions. As hazardous wastes, heavy metal enriched mining residue, adsorbable organic halogens (AOX) containing wastewater and sludge and polychlorinated biphenyl (PCB)-contaminated soil were used. For S/S of waste, portland cement as a binding agent was mixed with wastes at different ratios. For initial waste characterization, contaminant concentrations and some mphysical waste characteristics such as, particle size distribution, Atterberg limits, specific gravity, optimum moisture content, maximum dry density were determined. Each waste group was prepared for 28-day cure to solidify by compacting the desired waste: cement mixture at their optimum moisture content corresponding to maximum dry density in cylindrical molds. At the end of 28-day cure period, unconfined compressive strength and hydraulic conductivity analyses were done on the solidified samples. Subsequently, solidified samples were crushed into two different size fractionation (between 1-2 mm and greater than 2 mm) and subjected to Toxicity Characteristic Leaching Procedure (TCLP) of Environmental Protection Agency (EPA) and leaching procedure of Turkish Hazardous Waste Control Regulation. By comparing the initial chemical composition of waste-cement mixtures with chemical composition of leachate and values of strength and hydraulic conductivity, effectiveness of S/S was assessed. For mining residue, effective application of S/S was achieved in each case. AOX containing wastewater and sludge yielded good results in terms of strength and hydraulic conductivity analyses but leachate AOX concentrations were above the standards. For successful application of S/S to sludges containing AOX concentration similar to that of this study, cement amount can be increased or in addition to cement other additives can be used. The effectiveness of S/S for PCB -contaminated soil was not satisfactory, especially at cement ratio less than 35%. Key words : Solidification/Stabilization, portland cement, heavy metals, adsorbable organic halogens, polychlorinated biphenyl. IV