Ergenlik dönemi okupasyonel dengenin algılanan stres ve psikolojik sağlamlık üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of occupational balance in adolescence on perceived stress and psychological resilience
- Tez No: 930077
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada ergenlik dönemi okupasyonel dengenin algılanan stres ve psikolojik sağlamlık üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya ergenlik döneminde olan, herhangi bir psikiyatrik ve nörolojik tanısı olmayan 61 çocuk dahil edilmiştir. Veri toplamak için kullanılan ölçekler, Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Adolescent Occupational Balance Scale (A-OBS), Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği'dir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of perceived stress and psychological resilience on occupational balance during adolescence. The study included 61 children in adolescence, without any psychiatric or neurological diagnoses. The scales used to collect data were the Socio-Demographic Information Form, the Adolescent Occupational Balance Scale (A-OBS), the Child and Youth Psychological Resilience Scale, and the Perceived Stress Scale.