Analyzing the impact of strong-column weak-beam ratio on structural behavior in mid-rise reinforced concrete buildings
Orta yükseklikte betonarme binalarda güçlü kolon zayıf kiriş oranının yapısal davranış üzerine etkisinin analizi
  1. Tez No: 930089
  2. Yazar: ALI MUHAMMAD REZAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSAN GURAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Türk Bina Deprem Yönetmeliği'ne (TBEC, 2018) göre tipik bir bina, deprem sırasında stabilite ve işlevselliği sürdürmek için güçlü kolon zayıf kiriş (SCWB) yaklaşımını izlemelidir. SCWB için önerilen oran her bir birleşim için en az 1,2'dir. Ancak, deneysel kanıtlar, bu oranın yapıların yüksekliği arttıkça optimum sismik dayanıklılığı sağlamak için yeterli olmayabileceğini göstermektedir. Bu çalışma, SCWB oranının orta yükseklikteki betonarme (RC) yapılar üzerindeki etkisini göstermeyi amaçlamaktadır. 20 katlı RC çerçeve için farklı SCWB oranları aşağıdaki gibi seçilmiştir: 1) 1,2-2,0 aralığında SCWB oranı; 2) 2,0-3,0 aralığında SCWB oranı; 3) 3,0-5,0 aralığında SCWB oranı. Yapı davranışını izlemek için doğrusal olmayan dinamik analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Typical building according to Turkish Building Earthquake Code (TBEC, 2018) should follow the strong-column weak-beam (SCWB) approach to sustain stability and functionality during earthquake hit. The recommended ratio for SCWB is a minimum of 1.2 for every joint. However, empirical evidence shows that this ratio might not suffice the optimal seismic resilience when the height of the structures is getting higher. This study aims to show the effect of SCWB ratio on mid-rise reinforced concrete (RC) structures. Different SCWB ratio is selected for 20-story RC frame as follows: 1) SCWB ratio ranging from 1.2-2.0; 2) SCWB ratio ranging from 2.0-3.0; 3) SCWB ratio ranging from 3.0-5.0. Nonlinear dynamic analysis was conducted to monitor the structure behavior.