Climate justice: Principles of burden-sharing with an ıntegrationist account
İklim adaleti: Bütünlükçü bir bakış açısıyla külfet paylaşımı ilkeleri
- Tez No: 930090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANDRES MOLES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Central European University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
İklim değişikliğinin etkileri ve eylem ihtiyacı her zamankinden daha ivedi. Ancak ortak bir çerçevenin eksikliği, bu acil soruna yönelik uluslararası eylemin kapsamını ve hızını kısıtlamakta. Bu da daha fazla araştırma yapılması gerektiğini gösteriyor. Adil dağıtım teorilerinden faydalanan bu tez, külfet paylaşımının üç farklı ilkesini bir araya getiren bir anlayış ile iklim adaletinde kimin kime ne borçlu olduğunu belirlemeye katkıda bulunmayı amaçlıyor. Doğayı kirletenlerin, doğaya verilen zarardan yarar sağlayanların ve külfeti karşılayacak maddi güce sahip olanların sorumlu olması gerektiğini savunurken bu ilkeler için gerekli sınır ve sıralamalara da değiniyor. Tez, mevzubahis ilkelerin tek bir kuramda bir araya gelebileceğini öne sürerek, iklim eylemi için adil bir çerçeve sağlamayı hedefliyor.
Özet (Çeviri)
Impacts of climate change are ever more present, and so are reports demanding immediate action. However, lack of a joint framework curbs the scope and speed of international action to this pressing issue and thereby shows that more research is due. Drawing on theories of distributive justice, this thesis aims to contribute to determining who owes what in climate justice by bringing together three principles of burden-sharing into a hybrid account. It discusses the polluters pay, the beneficiaries pay, and the ability to pay principles in a sequential order and a sufficientarian threshold to argue that these ostensibly rival principles can point to various liable agents. By suggesting that these principles can coexist within the same theory, this thesis aims to provide a just framework for climate action.