Kapalı hücre alüminyum köpüklerin yeni nesil kaynak yöntemleri ile birleştirilmesi
Joining closed-cell aluminum foams with next-generation welding methods
- Tez No: 930099
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ KALUÇ, DR. LEVENT TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesi, hafif ve yüksek dayanımlı malzemelere olan ihtiyacı artırmaktadır. Bu tür malzemelerin endüstriyel uygulamalarda kullanılabilmesi için üretimlerinin yanı sıra birleştirme ve şekillendirme gibi ikincil işlemlerin uygulanabilirliği büyük önem taşımaktadır. Özellikle kapalı hücreli metal köpükler, üstün özellikleri sayesinde farklı alanlarda potansiyel kullanım imkânı sunmaktadır. Bu tez çalışmasında, kapalı hücreli alüminyum köpüklerin birleştirilmesinde karşılaşılan zorlukları aşmak amacıyla üfleç lehimleme ve Nd:YAG lazer kaynak yöntemleri denenmiş ve bu yöntemlerin mekanik özelliklere etkileri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Yekpare alüminyum köpük, sert lehimlenmiş alüminyum köpük ve Nd: YAG lazer kaynağı yöntemleriyle birleştirilmiş alüminyum köpük numuneler ASTM E8 ve ASTM E290 standartlarına uygun olarak çekme testi ve üç nokta eğme testine tabi tutulmuş, bu testlerden elde edilen elastik modül değerleri analiz edilerek birleştirme yöntemlerinin etkinliği değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, her iki yöntemin de avantaj ve sınırlamalarını ortaya koymuş; hasar mekanizmalarının anlaşılmasıyla malzemelerin yapısal, havacılık, savunma ve otomotiv gibi ileri mühendislik uygulamalarındaki potansiyel kullanım alanlarına yönelik katkılar sağlanmıştır. Bu kapsamda, yöntemlerin pratikteki uygulama koşulları ve iyileştirme olanakları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the rapid advancement of technology, the demand for lightweight and high-strength materials continues to grow. For such materials to be utilized in industrial applications, not only their production but also the feasibility of secondary processes, such as joining and forming, is of critical importance. Among these materials, closed-cell metal foams stand out due to their exceptional properties, offering significant potential in diverse applications. This thesis explores methods to address the challenges associated with joining closed-cell aluminum foams and evaluates the impact of these methods on their mechanical properties. Torch brazing and Nd:YAG laser welding techniques were employed for joining processes. The specimens were subjected to tensile and three-point bending tests in accordance with ASTM E8 and ASTM E290 standards. Data obtained from these tests, particularly elastic modulus values, were analyzed to assess the effectiveness of the joining techniques. The results highlighted the advantages and limitations of each method. Additionally, the analysis of damage mechanisms contributed to understanding the potential applications of these materials in structural, aerospace, defense, and automotive engineering. The study also discusses practical application conditions and potential improvements for the investigated joining methods.