Effectiveness of conceptual change text oriented instruction on understanding electrochemical cell concepts
Kavram değiştirme metinleri kullanılarak hazırlanan öğretim yönteminin elektrokimyasal piller konusunu anlamaya olan etkisi
  1. Tez No: 93010
  2. Yazar: NECLA YÜRÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER GEBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
oz KAVRAM DEĞİŞTİRME METİNLERİ KULLANILARAK HAZIRLANAN ÖĞRETİM YÖNTEMİNİN ELEKTROKİMYASAL PİLLER KONUSUNU ANLAMAYA OLAN ETKİSİ Yürük, Nejla Yüksek Lisans, Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Ömer Geban Şubat 2000, 126 Sayfa Bu çalışmanın amacı, kavram değiştirme metinleri kullanılarak hazırlanan öğretim yönteminin on birinci smıf öğrencilerinin elektrokimyasal (galvanik ve elektrolitik) piller konusunu anlama ve kimya dersine karşı tutumlarına olan etkisini geleneksel yönteme göre karşılaştırmaktır. Buna ek olarak, öğrencilerin elektrokimyasal piller konusunu anlama düzeyleri ile kavram değiştirme metinlerine karşı tutumları arasmdaki ilişki de incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini Ankara ilinde bulunan TED Ankara Koleji'nin iki sınıfından 59 öğrenci oluşturmaktadır. İki sınıftan biri rastgele deney grubu olarak seçilmiş ve bu sınıfta elektrokimyasal piller konusu öğretilirken kavram değiştirme metinleri uygulanmıştır. Diğer sınıfta ise konu öğrencilere geleneksel yöntemle anlatılmıştır. Öğrencilerin elektrokimyasal piller konusunu anlama düzeylerini ortaya çıkarmak için, 23 soruluk çoktan seçmeli Elektrokimyasal Piller Kavram Testi(EPKT) araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Bu test ve Bilimsel İşlem Beceri Testi deney ve kontrol gruplarına ön test olarak uygulanmıştır. Öğretim yöntemlerinin uygulanmalarından sonra, EEPKT ve Kimyaya Dersine Karşı Tutum Ölçeği (KTÖ) her iki gruba da verilmiştir. Kavram Değiştirme Metinlerine Karşı Tutum Ölçeği ise yalnız deney grubuna uygulanmıştır. Hipotezlerin sınamasında, Ortak Değişkenli Çoklu Varyans Analizi ve Korelasyon Analizleri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonunda, öğrencilerin bilimsel işlem becerileri kontrol edildiğinde kavram değiştirme metinleri kullanılarak hazırlanan öğretim yöntemi uygulanan öğrencilerin geleneksel yöntem uygulanan öğrencilere göre elektrokimyasal konusunu daha iyi anladıkları ortaya çıkmıştır. Fakat, kavram değiştirme metinlerinin uygulanan öğrenciler ile geleneksel yöntem uygulanan öğrencilerin kimya dersine karşı tutumları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ayrıca öğrencilerin elektrokimyasal piller konusunu anlama düzeyleri ile kavram değiştirme metinlerine karşı tutumları arasında da bir ilişki gözlenmemiştir. Çalışmanın bulguları ışığında, öğretim yöntemi dizayn edilirken anlamlı öğrenmenin gerçekleşmesi için öğrencilerin ön bilgilerinin ve kavram yanılgılarının dikkate alınması önerilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kavram Değiştirme Metini, Kavram Yanılgısı, Elektrokimyasal(Galvanik ve Elektrolitik) Piller. VI E2S
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTIVENESS OF CONCEPTUAL CHANGE TEXTS ORIENTED INSTRUCTION ON UNDERSTANDING OF ELECTROCHEMICAL CELL CONCEPTS Yürük, Nejla M.S., Department of Secondary Science Education Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ömer Geban February 2000, 126 Pages The main purpose of this study was to investigate the effectiveness of conceptual change texts oriented instruction over traditionally designed instruction on 1 1th grade students' understanding of electrochemical (galvanic and electrolytic) cell concepts and their attitudes toward chemistry as a school subject. In addition, the correlation between experiment group students' attitudes toward conceptual change texts (CCTs) and their understanding of electrochemical cell concepts was examined. The subjects of this study consisted of 59 students from the two classes of TED Ankara College, in Ankara. One of the classes was randomly assigned to experiment group, which was exposed to CCTs, and the other class was determined to be control group, which was exposed to traditionally designed instruction In order to assess students' understanding electrochemical cell concepts, a 23-item multiple-choice concept test (ECCT) was developed by the researcher. ECCT and Science Process Skill Test (SPST) were administered to experiment and mcontrol groups as pre-test before the treatment. After the treatment, Electrochemical Cell Concepts Test (ECCT) and Attitude Scale Toward Chemistry (ASTC) were administered as post-test to both experiment and control group students. Attitude Scale Toward Conceptual Change Texts (ASCCT) was administered to only experiment group students to investigate their opinions toward CCTs. MANCOVA and correlation analysis were used to test the hypotheses. The results indicated that students experiencing CCTs had better understanding of electrochemical cell concepts than students experiencing traditional instruction when their science process skills were statistically controlled. On the other hand, students experiencing CCTs had almost similar attitudes toward chemistry with students experiencing traditional instruction. The correlation analysis didn't result in significant relationship between students' attitudes toward CCTs and their understanding of electrochemical cell concepts. In the light of the findings of this study, it is proposed that for meaningful understanding students preconceptions and misconceptions should be taken into account while designing instruction. KEYWORDS: Conceptual Change Text, Misconception, Electrochemical (Galvanic and Electrolytic) Cells IV