Cyclostationarity based signal detection and direction finding using time-difference-of-arrival method
Döngüsel durağanlığa dayalı işaret tespit ve geliş-zaman-farkı yöntemiyle yön bulma
  1. Tez No: 93011
  2. Yazar: IŞIL YAZGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN TANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
oz DÖNGÜSEL-DURAĞANLIĞA DAYALI İŞARET TESPİT VE GELİŞ-ZAMAN-FARKI YÖNTEMİYLE YÖN BULMA Yazgan, Işıl Yüksek Lisans, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yalçın Tanık Aralık 2000, 146 sayfa Bu çalışmada, döngüsel-durağan işaretlerin düşük işaret-gürültü güç oranlarında tespit edilmesi amacıyla kullanılan döngüsel özilinti ve döngüsel tayf gibi döngüsel- durağan işaret analiz yöntemleri incelenmiştir. Bu işaretleri yayan kaynakların yönünün bulunması için geliş-zaman-farkı yöntemi üzerine kurulan Döngüsel Çapraz İlinti, Tayf İlinti Oram, Tayf Tutarlık Hizalanması kullamlmıştır. Döngüsel özelliklerin belirlenmesinde işlemsel karmaşıklığı ve saklama gereksimmlerini azaltmak üzere, özilintili döngüsel özilinti ve özilintili döngüsel tayf gibi daha verimli uygulama yöntemleri kullanılmıştır. Anahtar Kelimeler : Döngüsel-Durağanlık, Döngü Sıkılığı, Yön Bulma, Geliş- Zaman-Farkı Yöntemi, Özilintili Döngüsel Özilinti Yöntemi, Özilintili Döngüsel Tayf Yöntemi, Döngüsel Çapraz İlinti, Tayf İlinti Oranı, Tayf Tutarlık Hizalanması ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CYCLOSTATIONARITY BASED SIGNAL DETECTION AND DIRECTION FINDING USING TIME-DIFFERENCE- OF-ARRIVAL METHOD Yazgan, Işıl M.Sc. in Department of Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Prof. Dr. Yalçın Tanık December 2000, 146 pages In this study, cyclostationary signal analysis methods, such as cyclic autocorrelation and cyclic periodogram, are employed for the problem of detection of cyclostationary signals in low signal-to-noise power ratio (SNR). Direction finding of sources that emit these signals are performed using Cyclic Cross Correlation, Spectral Correlation Ratio, Spectral Coherence Alignment based on time-difference- of-arrival (TDOA) method. Several implementation-efficient methods, such as autocorrelated cyclic autocorrelation and autocorrelated cyclic periodogram, are employed to reduce computational complexity and data storage requirements in the detection of cyclic features. Keywords : Cyclostationarity, Cycle frequency, Direction Finding(DF), Time- Difference-of-Arrival(TDOA), Cyclic Autocorrelation, Cyclic Periodogram, Cyclic Cross Correlation, Spectral Correlation Ratio, Spectral Coherence Alignment. ii