İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinin beden eğitimine yönelik tutumları ve arkan ilişki düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between primary school secondary school students' attitudes towards physical education and arkan relationship levels
  1. Tez No: 930242
  2. Yazar: İZZETTİN GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN KUYULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırma, Malatya ili Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı merkez okullarda öğrenim gören öğrencilerin beden eğitimi dersine yönelik tutumları ile akran ilişki düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu ise, bu okullara bağlı 420 kız ve 380 erkek öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmamızda veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Anket formu üç bölüm ve toplam 64 sorudan oluşmaktadır. Birinci bölümde demografik değişkenlerle ilgili 7 ifade yer almaktadır. İkinci bölümde, 35 ifadeden oluşan“Beden eğitimi ve dersine yönelik tutum ölçeği”, üçüncü bölümde 22 ifadeden oluşan“Akran ilişkileri Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeklerin güvenilirlik analizleri Cronbach alfa güvenirlik katsayısı hesaplanarak yapılmıştır. Demografik bilgiler ve diğer grup sorulara ait fikir edinilmesini sağlamak amacıyla aritmetik ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde dağılımları içeren tanımlayıcı istatistikler sunulmuştur. Öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumları ve akran ilişki düzeylerini tespit etmek amacıyla korelasyon (Pearson) testi uygulanmıştır. Beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutum ve akran ilişki düzeyleri alt boyutlarının bazı demografik değişkenlerle ilişkisini tespit etmek amacıyla ilk etapta çarpıklık ve basıklık (Skewness and Kurtosis) testlerine bakılmış olup test sonucuna göre normallik şartlarını sağlayan verilerin analizinde bağımsız ikili grupların karşılaştırılmasında Bağımsız Örneklem T (İndependent Sample T) testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the attitudes towards physical education course and peer relationship levels of students studying in central schools affiliated to the Directorate of National Education in Malatya province. The sample group of the research consists of 420 female and 380 male students from these schools. In our research, questionnaire method was used as a data collection tool. The questionnaire form consists of three sections and a total of 64 questions. In the first part, there are 7 statements about demographic variables. In the second part, 'Attitude Scale towards Physical Education and Lesson' consisting of 35 statements and in the third part, 'Peer Relationship Scale' consisting of 22 statements were used. Reliability analyses of the scales were performed by calculating Cronbach's alpha reliability coefficient. Descriptive statistics including arithmetic mean, standard deviation, frequency and percentage distributions were presented to provide an idea about demographic information and other group questions. Correlation (Pearson) test was applied to determine students' attitudes towards physical education and sports course and peer relationship levels. In order to determine the relationship between the sub-dimensions of attitudes towards physical education and sports course and peer relationship levels with some demographic variables, skewness and kurtosis (Skewness and Kurtosis) tests were examined in the first place, and according to the test result, Independent Sample T (Independent Sample T) test was applied in the comparison of independent paired groups in the analysis of data that meet the normality conditions.