Deneysel hipertansiyon modelinde egzersizin Sestrin 2 düzeyine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of exercise on Sestrin 2 levels in an experimental hypertension model
  1. Tez No: 930252
  2. Yazar: ELİF ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Düzenli egzersizin, hipertansiyon üzerinde olumlu etkilerinin olduğu bilinmekle birlikte, mekanizmaları tam olarak aydınlatılamamıştır. Yapılan çalışmalar, egzersizle birlikte artan Sestrin 2 seviyelerinin hipertansiyon gelişimini önlemede koruyucu bir rol oynayabileceğini göstermiştir. Bu tez çalışmamızda, Sestrin 2'nin hipertansiyon fizyopatolojisindeki rolü, böbrek fonksiyonlarıyla olan ilişkisi ve egzersizin Sestrin 2 düzeyleri üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlandı. Materyal ve Metot: Araştırmada Sprague Dawley türü erkek sıçanlar (n=24) rastgele üç eşit gruba ayrılmıştır: kontrol, hipertansiyon ve hipertansiyon-egzersiz grupları. Hipertansiyon ve hipertansiyon-egzersiz gruplarındaki sıçanlara, 6 hafta süresince içme sularına 400 mg/L dozunda L-NAME eklendi. Hipertansiyon-egzersiz grubundaki sıçanlar ise son 4 hafta her gün, 20 m/dk hızda ve 45 dakika süren koşu bandı egzersizine tabi tutuldu. Çalışmamızın 7. haftasında, ilk gün 24 saatlik idrar örnekleri toplandıktan sonra; anestezi altında kan, kas, kalp ve her iki böbrek örnekleri alınarak sıçanlara ötanazi uygulandı. Bulgular: Kontrol grubuna göre hipertansiyon grubunda sistolik, diastolik ve ortalama arteryel basınçları arttı.
Özet (Çeviri)
Aim: Regular exercise benefits hypertension, but its mechanisms are unclear. Studies suggest increased Sestrin 2 levels with exercise may protect against hypertension. This thesis investigates Sestrin 2's role in hypertension pathophysiology, its link to kidney function, and exercise's effect on Sestrin 2 levels. Materials and Methods: Male Sprague-Dawley rats (n=24) were divided into three groups: control, hypertension, and hypertension-exercise. Hypertension groups received 400 mg/L L-NAME in drinking water for 6 weeks. The hypertension-exercise group also underwent treadmill exercise (20 m/min, 45 min/day) for the last 4 weeks. In week 7, after collecting 24-hour urine samples, blood, muscle, heart, and kidney samples were taken under anesthesia before euthanasia. Results: In the hypertension group, systolic, diastolic, and mean arterial pressures were higher than the control group.