Kitle kaynaklı hayvan temelli kaza verilerinin madenciliği
Mining crowdsourced animal-based accident data
- Tez No: 930290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Hayvan-araç kazaları, ekosistem ve insan yaşamı üzerinde ciddi etkiler oluşturan önemli bir çevresel ve sosyal problemdir. Bu çalışmada, hayvan-araç kazalarının detaylı bir şekilde analiz edilmesi için kitle kaynak kullanımına dayalı veri toplama, yapay zeka modelleriyle veri işleme ve coğrafi bilgi sistemleriyle görselleştirme süreçleri bir araya getirilmiştir. Android ve iOS platformları için geliştirilen mobil uygulamalar aracılığıyla gerçek zamanlı olarak kazalara ilişkin veri toplanmaya yönelik uygulama yapılmış ve bu veriler Python Flask API ile bir sunucuya aktarılmıştır. Veriler, hava durumu bilgileriyle zenginleştirilmesi, tam hassasiyetli konum bilgileri ile ve eklenen hayvan fotoğrafını ResNet-50 modeli ile analiz edilerek kazaya karışan hayvan türleri sınıflandırılmıştır. Harita tabanlı görselleştirme araçları, kazaların yoğunluk analizlerini ve geometrik sorgulamalarını mümkün kılmıştır. Çalışma sonucunda, kazaların çevresel koşullarla ilişkisi incelenmiş ve riskli bölgelerin belirlenmesine yönelik stratejiler geliştirilmiştir. Bu sistem, hayvan kazalarının önlenmesi ve sürdürülebilir çevre politikalarının oluşturulması için önemli bir kaynak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Animal-vehicle collisions are a significant environmental and social problem with severe impacts on ecosystems and human life. This study integrates crowdsourced data collection, artificial intelligence-based data processing, and geographic information system (GIS)-based visualization methods for a comprehensive analysis of animal- vehicle collisions. Mobile applications developed for Android and iOS platforms were employed to collect real-time data on collisions, which were then transmitted to a server using a Python Flask API. The collected data were enriched with weather information, precise location details, and photographs of the involved animals. These photos were analyzed using the ResNet-50 model to classify the species involved in the collisions. Map-based visualization tools enabled density analyses and geometric queries of collision hotspots. The study examined the relationship between environmental conditions and collision occurrences, developing strategies for identifying high-risk areas. This system offers a valuable resource for preventing animal-vehicle collisions and forming sustainable environmental policies.