İşyerinde dışlanma, iş güvensizliği algısı ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkilerin incelenmesi: Sistematik bir literatür taraması
Examining the relationships between ostracism at work, perception of job insecurity and intention to leave: A systematic literature review
  1. Tez No: 930310
  2. Yazar: BATUHAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez, iş yerinde dışlanma, iş güvencesizliği algısı ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkileri inceleyen sistematik bir literatür taramasıdır. Çalışmada, iş yerinde dışlanmanın bireyler ve organizasyonlar üzerindeki psikolojik, davranışsal ve performansa yönelik etkileri ele alınmıştır. Ayrıca, iş güvencesizliği algısının çalışanların motivasyonu, bağlılığı ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Literatür taraması kapsamında, bu üç kavram arasındaki bağlantılar kuramsal çerçevede değerlendirilmiş ve araştırmalar ışığında detaylandırılmıştır. Sonuçlar, iş yerinde dışlanma ve iş güvencesizliği algısının, çalışanların işten ayrılma niyetlerini artıran önemli faktörler olduğunu göstermektedir. Çalışmada, bu olumsuz etkileri azaltmaya yönelik organizasyonel stratejiler ve politika önerileri de sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a systematic literature review examining the relationships between workplace ostracism, job insecurity perception, and turnover intention. The study explores the psychological, behavioral, and performance-related impacts of workplace ostracism on individuals and organizations. Additionally, the effects of job insecurity perception on employee motivation, commitment, and turnover intention are analyzed. Through a comprehensive literature review, the interconnections between these three concepts are evaluated within a theoretical framework and elaborated based on previous research. The findings indicate that workplace ostracism and job insecurity perception are significant factors that increase employees' turnover intention. The study also offers organizational strategies and policy recommendations to mitigate these adverse effects.