Majör depresif bozukluk tanılı hastaların vücut ağırlığı, besin seçimi ve yeme davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of body weight, food choice and eating behavior of patients diagnosed with major depressive disorder
- Tez No: 930312
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikiyatri, Nutrition and Dietetics, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Depresif bozukluklar dünyada önemli hastalıklar arasında yer almaktadır. Depresif bozuklukların alt sınıflarından Majör depresif bozukluk (MDB) ise dünyada en yaygın görülen ruhsal bozukluktur ve küresel hastalık yükünü her geçen gün artırmaktadır. Majör depresif bozuklukta duygudurum ve iştaha bağlı olarak tüketilen besin miktarı, besin seçimi, yeme davranışı ve vücut ağırlığı etkilenebilmektedir. Bu araştırmanın amacı MDB tanılı yetişkin hastaların vücut ağırlığını değerlendirmek, besin seçimi belirleyicilerini saptamak ve yeme davranışlarını değerlendirmektir. Araştırma; vaka grubu MDB tanılı 50 yetişkin hasta ve kontrol grubu 50 sağlıklı yetişkin olmak üzere toplam 100 kişi ile yapılmıştır. Grupların sosyal-demografik özellikleri, sağlık ve ilaç kullanma durumları, beslenme davranışları anket formu, besin seçimi belirleyicileri Besin Seçim Anketi (BSA) ve yeme davranışları Yeme Tutum Testi (YTT-40) kullanılarak saptanmış, vücut ağırlıkları Beden Kütle İndeksi (BKİ) ile değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan MDB tanılı grubun ve kontrol grubunun %70'i kadındır. Majör depresif bozukluk tanılı grubun yaş ortalaması 34,3±10,5 yıl ve kontrol grubunun yaş ortalaması 34,1±10,2 yıldır.
Özet (Çeviri)
Depressive disorders are among the most important diseases in the world. Major depressive disorder (MDD), a subclass of depressive disorders, is the most common mental disorder in the world and increases the global burden of disease every day. In major depressive disorder, the amount of food consumed, food choice, eating behavior and body weight may be affected depending on mood and appetite. The aim of this study was to assess body weight, determine food choice determinants and evaluate eating behaviors in adult patients with MDD. The study was conducted with a total of 100 people, 50 adult patients diagnosed with MDD in the case group and 50 healthy adults in the control group. Socio-demographic characteristics, health and medication status, nutritional behavior questionnaire, food choice determinants were determined using Food Choice Questionnaire (FQQ) and eating behaviors were determined using Eating Attitude Test (EAT-40) and body weight was evaluated using Body Mass Index. In the MDD group and the control group, 70% of the participants were female. The mean age of the group diagnosed with major depressive disorder was 34.3±10.5 years and the mean age of the control group was 34.1±10.2 years.