Flört uygulamasında tanışmamış olan evli bireylerin, flört uygulaması ve bu uygulamadan kurulmuş ilişkilere yönelik algılarının incelenmesi
Examining the perceptions of married individuals who have not met on a flirtation application towards the flirtation application and relationships established through this application
- Tez No: 930326
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA GÖKÇE TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı flört uygulamasında tanışmamış evli bireylerin flört uygulamalarına ve uygulama aracılığıyla tanışmış bireylerin ilişkilerine yönelik algılarının incelenmesidir. Çalışmanın örneklemi 13 kadın 3 erkek olmak üzere toplam 16 flört uygulaması kullanmadan tanışmış evli bireylerdir. Araştırmanın evreni İstanbul ilinde ikamet eden bireylerden oluşmaktadır. Araştırama nitel araştırma yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Veriler sosyo-demografik form ve yarı yapılandırılmış açık uçlu sorularla toplanmıştır. Nitel araştırma desenlerinden derinlemesine görüşme tekniği ile görüşmeler online/yüz yüze yapılmıştır. Görüşmeler katılımcılardan izin alınarak ses kayıtları ile kayıt altına alınmıştır. Araştırmanın içerik analizi; kodlama, temaların elde edilmesi, kodların ve temaların düzenlenmesi ardından yorumlanma aşamaları geçirilerek incelenmiştir. Elde edilen veriler kategorize edilerek“Flört uygulamalarının kullanımına yönelik”ve“flört uygulaması ile tanışmış olan çiftlerin ilişkilerine yönelik tutumlar”başlığı adı altında iki ana tema oluşturulmuştur. Bu temaların kendi alt temalarında ise ikişer alt tema ile bu alt temaların da kodları oluşturulmuştur. Her koda karşılık olarak katılımcıların belirttikleri ifadeler referans alınarak frekans değerleri yazılmıştır. Araştırmada, flört uygulaması kullanmadan tanışan evli bireyler, flört uygulamalarının güvenirlilik işlevselliği yönünden gerçeklikle uygun olduğu durumlarda uygulamaların ilişkilere başlamada avantaj sağladığı düşünürken, uygulama ile tanışarak ilişkiye başlamanın ilişkinin sürekliliğinde birçok probleme sebep olacağı görüşüne sahiptirler.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the perceptions of married individuals who have not met on a dating application regarding dating applications and the relationships of individuals who have met through the application. The study sample consists of 16 married individuals, 13 women and 3 men, who met without using a dating application. The population of the research consists of individuals residing in Istanbul. The study was conducted using qualitative research methods. Data were collected using a sociodemographic form and semi-structured open-ended questions. Interviews were conducted online/face-to-face using the in-depth interview technique, one of the qualitative research designs. Interviews were recorded with audio recordings with permission from the participants. The content analysis of the research was examined by going through the stages of coding, obtaining themes, organizing the codes and themes, and then interpreting them. The data obtained were categorized and two main themes were created under the titles of“Attitudes towards the use of dating applications”and“Attitudes towards the relationships of couples who met through dating applications”. In the sub-themes of these themes, two sub-themes were created, and the codes of these sub-themes were also made. For each code, frequency values were written by considering the statements made by the participants. In the study, married individuals who met without using a dating app think that dating apps provide an advantage in starting a relationship when they are compatible with reality in terms of reliability and functionality while they have the opinion that starting a relationship by meeting through an application will cause many problems in the continuity of the relationship.