Sınıf öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi gelişimlerinin dönüştürülmüş öğrenme modeli bağlamında incelenmesi
Investigation of developments of primary school teachers in technological pedagogical content knowledge in the context of flipped learning model
- Tez No: 821269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN ARSLAN CANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmanın amacı sınıf öğretmenlerinin, eğitimde teknoloji entegrasyonu becerilerinde önemli bir yer tutan Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) gelişimlerinin, dönüştürülmüş öğrenme temelli mesleki gelişim uygulamaları bağlamında incelenmesidir. Araştırmada karma yöntem desenlerinden çok aşamalı karma desen tercih edilmiş, nicel boyutunda tek grup ön test son test yarı deneysel desenden, nitel boyutunda ise fenomenoloji deseninden yararlanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları, İzmir ilinde 2022-2023 eğitim öğretim döneminde 3. ve 4. sınıfları okutan, gönüllü olarak bu araştırmada yer almak isteyen 29 sınıf öğretmenidir. Araştırmanın nicel boyutu için Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TBAP) ölçeği; nitel verilere ulaşmada ise yarı yapılandırılmış görüşme formu, araştırmacı günlüğü ve yapılandırılmış öğrenme günlüğü veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde betimsel istatistikler ile t-testi; nitel verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Dönüştürülmüş öğrenme temelli mesleki gelişim uygulaması çerçevesinde uygulanan etkinlikler; alan uzmanlarının katılımıyla yüz yüze ve çevrimiçi olarak yürütülmüştür. Mesleki gelişim uygulaması, web 2.0 paylaşım ortamı (Google Classroom) ile desteklenmiş ve katılımcılara süreç boyunca destek sağlanmıştır. Araştırma sonucunda, sınıf öğretmenlerinin TPAB düzeylerinde, dönüştürülmüş öğrenme temelli mesleki gelişim uygulaması sonrasında olumlu yönde anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın nitel bulguları, sınıf öğretmenlerinin, nitelikli öğretmenlerin çağı takip etmesi, kendini geliştirmesi, teknolojiye hâkim olması gerektiğini, teknolojik yeterliklerin teknolojiyi takip ederek, projelere, eğitimlere katılarak geliştirilebileceğine dair inançlarını ortaya koymuştur. Yanı sıra dönüştürülmüş öğrenme temelli mesleki gelişim uygulamasının Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi becerilerinde gelişim sağladığını ve dönüştürülmüş öğrenmenin sınıflarda uygulanabileceğini belirtmişlerdir. Ulaşılan sonuçlar doğrultusunda, TPAB ve dönüştürülmüş öğrenme ile ilgili yeni çalışmalar yapacak araştırmacılara çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the development of Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK), which has an important place in the technology integration skills of primary school teachers in education, in the context of flipped learning model. In the research, multi-stage mixed design was preferred among the mixed method designs, single group pre-test & post-test quasi-experimental design was used in the quantitative part and phenomenology design was used in the qualitative part. The participants of the research consist of 29 primary school teachers working in the 3 and 4 grades in İzmir in the 2022-2023 academic year, who agreed to participate in the research voluntarily. TPACK scale was used for the quantitative dimension of the study. Semi-structured interview form, researcher's diary and structured learning diary were used as data collection tools in reaching qualitative data. t-test with descriptive statistics in the analysis of quantitative data; content analysis was used in the analysis of qualitative data. Activities implemented within the framework of flipped learning-based professional development practice; it was conducted face-to-face and online with the participation of field experts during five days. The professional development practice was supported by the web 2.0 sharing environment (Google Classroom) and support was provided to the participants throughout the process. As a result of the research, it was determined that there was a significant positive difference in the TPACK levels of the primary school teachers after the flipped learning-based professional development practice. The qualitative findings of the study revealed the beliefs of primary school teachers that qualified teachers should follow the era, develop themselves, and have command of technology, and that technological competencies can be developed by following technology and participating in projects and trainings. In addition, they stated that the flipped learning-based professional development practice provides improvement in TPACK skills and that flipped learning can be applied in classrooms. In line with the results, various suggestions were made to researchers who will conduct new studies on TPACK and flipped learning.