Web 2.0 destekli su okuryazarlığı etkinliklerinin ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin su ayak izi ve su okuryazarlığı düzeylerine etkisi
The effect of web 2.0 supported water literacy activities on water footprint and water literacy levels of 5th grade secondary school students
  1. Tez No: 930361
  2. Yazar: BERZENUR CEMRE KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. ÖZGÜL KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Su, sürdürülebilir bir gelecek için bireyler ve çevre açısından önemli bir öğedir. Bu çalışmanın amacı, su okuryazarlığı eğitimi etkinliklerinin ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin su okuryazarlık düzeyleri ve su ayak izine etkisinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırmaya katılan öğrencilerin su okuryazarlık düzeylerini geliştirmek ve su ayak izlerini azaltmak için Web 2.0 araçları kullanılarak eğitim etkinlikleri geliştirilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desen kullanılmıştır. Dersler deney grubu ile su okuryazarlığı eğitimi etkinlikleri kapsamında 5E öğretim modeline uygun olarak, her basamakta Web 2.0 araçları kullanılarak işlenmiştir. Kontrol grubundaki öğrencilerle ise 3-8. Sınıf Fen Bilimleri Öğretim Programında (2018) yer alan kazanımlar doğrultusunda işlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 60 ortaokul beşinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır (27 kontrol grubunda, 33 deney grubunda). Örneklem seçiminde seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada Aytaç (2023) tarafından geliştirilen“Su Okuryazarlığı Ölçeği”ve öğrencilerin su ayak izi düzeylerini belirlemek için ise“Web Tabanlı Su Ayak İzi Hesaplama Aracı”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS Paket programı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistikler ve su okuryazarlığı test puanlarının analizi için bağımlı gruplar bağımsız gruplar için t-testi kullanılmıştır. Su ayak izi puanlarının analizinde ise Mann Whitney U testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Bu çalışmadan elde edilen veriler doğrultusunda Web 2.0 araçları kullanılarak geliştirilen su okuryazarlığı eğitimi etkinliklerinin, deney grubundaki öğrencilerin su okuryazarlığını geliştirip su ayak izlerini azaltma noktasında etkili olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Water is an important element for individuals and the environment for a sustainable future. The aim of this study is to examine the effect of water literacy education activities on the water literacy levels and water footprint of 5th grade secondary school students. For this purpose, educational activities were developed using Web 2.0 tools to improve the water literacy levels of the students participating in the study and to reduce their water footprint. Quasi-experimental design, one of the quantitative research methods, was used in the study. The lessons were taught with the experimental group in accordance with the 5E teaching model within the scope of water literacy education activities, using Web 2.0 tools at each step. With the students in the control group, 3-8. Grade 3-8 Science Curriculum (2018) with the students in the control group. The study group of the research consisted of 60 middle school fifth grade students (27 in the control group and 33 in the experimental group). Convenient sampling method, one of the non-random sampling methods, was used in sample selection. In the study, the 'Water Literacy Scale' developed by Aytaç (2023) and the 'Web-Based Water Footprint Calculation Tool' were used to determine the water footprint levels of the students. SPSS package programme was used for data analysis. In the analysis of the data obtained, descriptive statistics and t-test for dependent groups independent groups were used for the analysis of water literacy test scores. Mann Whitney U test, Wilcoxon Signed Ranks Test and Pearson Correlation Analysis were used in the analysis of water footprint scores. In line with the data obtained from this study, it was concluded that the water literacy training activities developed using Web 2.0 tools were effective in improving the water literacy of the students in the experimental group and reducing their water footprints.