İsâmüddîn el-İsferâyînî'nin Mîzânü'l-Edeb adlı eserinin sarf bölümünün incelenmesi
Eisâmüddin el-Isferâyînî's Mîzânü'l-Edeb examination of the consumables section of the work titled
- Tez No: 930362
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KIYASETTİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, giriş, iki bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş bölümünde, çalışmanın konusu, önemi, amacı, kapsamı, yöntemi ve kaynakları hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde, Arap Dili ve Belâgatında önemli bir isim olan İsâmüddin el-İsferâyînî'nin hayatı, eserleri ve ilmî şahsiyeti kısaca değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise Mîzânü'l-Edeb adlı eserin sarf bölümü içerik ve konuları işleyiş biçimi bakımından incelenmiştir. Bu bölümde, eserde ele alınan sarf kuralları ve tanımlar irdelenmiş, Bu eser de zikredilen bir kuralın ispatı için Kur'ân-ı Kerîm âyetleri şâhid olarak getirilmiş ve bunların istişhâd olarak getirilme konuları açıklanmıştır. Aynı şekilde, sözlük kullanılmadan, anlamı ve kalıbı zor anlaşılabilen örneklerin anlamları verilmiştir. İsâmüddin el-İsferâyînî'nin Mîzânü'l-Edeb adlı eserin sarf bölümünde de ele aldığı sarf konuları, istişhâd yöntemi ve tartışmalı meseleler incelenmiş; müellifin konudaki görüşü belirtilmiş ve karşılaştırmalar yapılmıştır. Mîzânü'l-Edeb adlı eserin, sarf ilmini neredeyse tüm konularını veciz bir üslûp ile ele alması, sarf kısmında ele aldığı konu ve hükümleri basit örneklerle izah etmesi ve ihtilaflara az yer vermesi özelliklerinden bu eserin sarf alanında kaynak olarak kullanılabilecek ve faydalanılabilecek önemli bir eser olduğu anlaşılmıştır. Sonuç kısmında ise İsâmüddin'nin Mîzânü'l-Edeb adlı eserinde sarf ilmine ait görüşleri temel alınarak hazırlanan bu çalışmada ulaşılan sonuçlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of an introduction, two main sections, and a conclusion. In the introduction, information is provided about the subject, importance, purpose, scope, methodology, and sources of the study. The first section briefly evaluates the life, works, and scholarly personality of İsamuddin al-Isfarayini, a prominent figure in the Islamic world. The second section examines the syntax chapter of his work Mīzān al-Adab, focusing on the content and the way the topics are handled. In this section, the grammatical rules and definitions presented in the work are analyzed, with Qur'anic verses used as references, and the manner in which these verses are cited is explained. Additionally, the meanings of examples that are difficult to understand in terms of both meaning and structure, without the use of a dictionary, are provided. Within the scope of this study, the syntax topics addressed by İsamuddin al-Isfarayini in Mīzān al-Adab, his method of citing references, and the controversial issues are examined; the author's views on the subject are stated, and comparisons are made. Compared to other syntax books, Mīzān al-Adab, with its simplicity of language and clear style, is concluded to be an important work that can be used as a source in the field of syntax. The section discusses the conclusion reached in this study, which was based on İsamuddin al-Isfarayini's views on syntax as presented in Mīzān al-Adab.