Uzaktan eğitimde topluluk hissini artırmaya yönelik asenkron etkileşim stratejilerinin belirlenmesi, uygulanması ve değerlendirilmesi
Determination, implementation, and evaluation of asynchronous interaction strategies to enhance the sense of community in distance education
- Tez No: 930390
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN KURŞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, uzaktan eğitimde topluluk hissini artırmaya yönelik asenkron etkileşim stratejilerinin belirlenmesi, uygulanması ve değerlendirilmesidir. Yöntem: Araştırma, eylem araştırması yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Uygulama sürecinde grup çalışmaları, video oluşturma ve forum tartışmaları gibi asenkron etkileşim stratejileri kullanılmıştır. Elde edilen veriler araştırmacı günlüğü, anketler, komisyon toplantı tutanakları ve yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmış ve analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırma bulguları, grup çalışmaları ve karmaşık görevler verilmesi asenkron etkileşim stratejilerinin, topluluk hissini pekiştirdiğini göstermektedir. Ancak forum etkinliklerinin beklenen düzeyde etkili olmadığı saptanmıştır. Katılımı sınırlayan temel faktörler arasında zaman yönetimi sorunları ve yüz yüze iletişim tercihleri öne çıkmıştır. Ayrıca, forum etkinliklerinin etkinliğinin artırılması için rehber videolara ve esnek etkinlik tasarımlarına ihtiyaç duyulduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar: Uzaktan eğitimde topluluk hissini artırmak için problem çözme temelli ödevler verilmesi, yüz yüze iletişime benzer etkileşim sağlayan dijital çözümlerin geliştirilmesi önerilmektedir. Bunun yanı sıra, olumlu geri bildirimlerle öğrenci motivasyonunun desteklenmesi ve grup içi etkinliklerin teşvik edilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Araştırma, eğitim tasarımcılarına ve geliştiricilere, uzaktan eğitimde işbirliği ve etkileşimi artırmaya yönelik uygulanabilir öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to identify, implement, and evaluate asynchronous interaction strategies to enhance the sense of community in distance education. Method: The study was conducted using the action research method. During the implementation process, asynchronous interaction strategies such as group work, video creation, and forum discussions were utilized. The data were collected and analyzed through researcher diaries, surveys, committee meeting minutes, and semi-structured interviews. Findings: The findings indicate that asynchronous interaction strategies, particularly group work and complex tasks, reinforce the sense of community. However, forum activities were found to be less effective than expected. Key factors limiting participation included time management issues and a preference for face-to-face communication. Additionally, the study identified the need for instructional videos and flexible activity designs to enhance the effectiveness of forum activities. Conclusions: To strengthen the sense of community in distance education, problem-solving-based assignments and digital solutions that simulate face-to-face interactions are recommended. Furthermore, providing positive feedback to support student motivation and encouraging intra-group activities are emphasized. The study offers practical recommendations for instructional designers and developers to enhance collaboration and interaction in distance education.