Dijital öğrenci olma yolunda ilk adım: 3D yazıcı öğreniyorum
First step towards being a digital student: I am learning 3D printer
  1. Tez No: 930417
  2. Yazar: TANER OKTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL KALAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesi birlikte 3D yazıcı teknolojisi kullanımı çok daha yaygın hâle gelmiştir. Çeşitli sektörlerde kullanımının haricinde son yıllarda eğitim alanında da önemli katkı ve etkileri nedeniyle tercih edilmektedir. Özellikle öğrenciler üzerinde daha kolay öğrenme ve hayal gücünü geliştirme noktasında büyük rol oynamaktadır. Soyut bir düşünceyi veya dijital ortamda yapılan çizimi 3 boyutlu yazıcı teknolojisi sayesinde somut veya maddesel hâle çevirmek öğrenciler üzerinde olumlu izler bırakmaktadır. FeTeMM (Fen, Teknoloji, Matematik, Mühendislik) gibi uygulamalarda öğrencilerin konuları çok daha kolay öğrendiği, teknolojiye hâkim oldukları ve eğlenceli vakit geçirirken görsel hafızanın işlediği fark edilmektedir. Bu önem sebebiyle araştırma içerisinde 3 boyutlu yazıcı teknolojilerinin ortaokul öğrencileri üzerindeki tutum, davranış ve algılama etkileri irdelenmiştir. Hatay ili Defne ilçesinde araştırmacının çalıştığı özel ortaokulda 7. sınıf öğrencileri arasından rastgele 24 kişi belirlenerek araştırma tamamlanmıştır. Depremzede çocukların 5'li Likert ölçeğinden ve 5 bölümden meydana gelen geleneksel anket sorularına verdikleri özgür yanıtlar sonucunda elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Elde edilen önemli sonuçlar arasında özellikle hücre ve organel gibi zorlayıcı konuları öğrencilerin 3 boyutlu yazıcı ile baskı yaparak çok daha kolay anladığı çıkan çarpıcı sonuçlar arasında yer almaktadır. Ayrıca araştırma dâhilinde ortaokul öğrencilerinin depremden etkilenen yaşam alanlarına ve demografik özelliklerine göre 3D yazıcı teknolojisi ile alakalı davranışları, tutumları ve gözlemleri eğitim ile araştırma süreci boyunca meydana gelen farklılıklar ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular sonucunda öğrencinin özelliklerine göre algı, tutum ve gözlemlerde farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the development of technology, the use of 3D printer technology has become much more widespread. In addition to its use in various sectors, it has also been preferred in the field of education in recent years due to its significant contributions and effects. It plays a major role especially in terms of easier learning and developing imagination on students. Transforming an abstract thought or a drawing made in a digital environment into a concrete or material form thanks to 3D printer technology leaves positive marks on students. In applications such as FeTeMM (Science, Technology, Mathematics, Engineering), it is noticed that students learn subjects much more easily, master technology and have fun while visual memory works. Due to this importance, the effects of 3D printer technologies on middle school students' attitudes, behaviors and perceptions were examined in the research. The research was completed by randomly selecting 24 people from among the 7th grade students in the private middle school where the researcher worked in Defne district of Hatay province. The findings obtained as a result of the free responses of the earthquake victim children to the traditional survey questions consisting of a 5-point Likert scale and 5 sections were interpreted. Among the important results obtained, it is among the striking results that students understand especially challenging subjects such as cells and organelles much more easily by printing with a 3D printer. In addition, within the scope of the research, the behaviors, attitudes and observations of secondary school students related to 3D printer technology according to their living spaces affected by the earthquake and their demographic characteristics were revealed. As a result of the findings, differences in perception, attitude and observations were determined according to the characteristics of the student.