Migrene bağlı fotofobi şiddetinin görsel uyarılmış potansiyellere etkileri
The effects of migraine-associated photophobia severity on visual evoked potentials
  1. Tez No: 930418
  2. Yazar: TUBA ERDOĞAN SOYUKİBAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF AYDINLAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ERGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
AMAÇ: Migren, baş ağrısı atakları (iktal) ve ataklar arası (interiktal) dönemlerin olduğu bir primer baş ağrısı bozukluğudur. İktal ve interiktal fotofobi, migrenle ilişkili yaygın bir semptomdur ve hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir. Fotofobinin eşlik ettiği migren hastalarında elektrofizyolojik yanıtların değişebileceği düşünülmektedir. Patern uyarımla elde edilen görsel uyarılmış potansiyel (GUP) yanıtlarının bileşenleri; ilk negatif komponent olan N75 görsel korteksten, ilk pozitif komponent olan P100 dorsal ekstrastriat korteksten kaynaklanmaktadır. Görsel uyarılmış potansiyel çalışmalarında elde edilen kortikal yanıtlar, retino-talamo-kortikal duyusal ağlarda eşik değer değişkenliklerine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bu çalışma, değişen luminans değerlerinde elde edilen GUP yanıtlarında migrene bağlı fotofobi şiddeti için objektif bir parametre tanımlamayı amaçlamıştır. YÖNTEM: Bu çalışmaya 24 epizodik migren (EM) ve 20 kronik migren (KM) olmak üzere toplam 44 hasta, 20 sağlıklı katılımcı kontrol grubu (KG) olarak dahil edildi. Hastalar 12 maddelik Utah Fotofobi Semptom Skalası (UPSIS-12), Fotofobi ve Allodini 4'lü Likert skalaları, Allodini Semptom Anketi (ASC-12), Migren Özürlülük Değerlendirme Ölçeği (MIDAS), Baş Ağrısı Etki Ölçeği (HIT-6), Görsel Analog Skala (VAS) ile değerlendirildi. Fotofobi şiddeti, UPSIS-12 skoruna göre ≥30 şiddetli ve
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Migraine is a primary headache disorder characterized by episodes of headache attacks (ictal) and periods between attacks (interictal). Ictal and interictal photophobia is a common migraine-associated symptom and can negatively impact patients' quality of life. It is thought that electrophysiological responses may change in migraine patients accompanied by photophobia. The components of the pattern stimulated visual evoked potential (VEP) responses are as follows; the first negative component (N75) is generated in the striate cortex, while the initial positive component (P100) is generated in the dorsal extrastriate cortex. Cortical responses obtained in VEP studies can vary depending on variable threshold retino-thalamo-cortical sensory networks. The objective of this study was to establish a biomarker for assessing the severity of migraine-associated photophobia when exposed to visual evoked potential (VEP) at different levels of luminance. METODS: This study included a total of 44 patients, consisting of 24 patients with episodic migraine (EM) and 20 patients with chronic migraine (CM), along with 20 healthy controls as a control group (CG). The patients completed the 12-item Utah Photophobia Symptom Scale (UPSIS-12), Photophobia and Allodynia 4-point Likert scales, Allodynia Symptom Checklist (ASC-12), Migraine Disability Assessment Scale (MIDAS), Headache Impact Test-6 (HIT-6), Visual Analog Scale (VAS). The patient's photophobia was graded as severe (UPSIS-12 ≥30) and mild (UPSIS-12