Reımagınıng Zürafa Street: A space syntax approach to urban regeneratıon ın Istanbul's oldest red lıght dıstrıct
Zürafa Sokağı'nı yeniden tasarlamak: İstanbul'un en eski kırmızı fener bölgesinde kentsel dönüşüme mekan dizimi yaklaşımı
- Tez No: 930446
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BERNA YAYLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu Metropol merkezleri, kentin ziyaretçileri için vitrin görevi görür. Bu sebeple, arazi kullanım türü ve meskun alan önemlidir. Kırmızı Fener bölgesi, dünyadaki bazı şehirlerin merkezinde bulunan ve işlevleri nedeniyle uygun bulunmayan kentsel kullanımlardan biridir. Yıkımdan sonra arazi kullanım seçimi son on yıllarda şehir yöneticilerinin meselesi haline gelmiştir. Bazı şehir yöneticileri bahse konu bölgelerin kötü şöhretini silmeye çalışırken, diğerleri bu alanların kolektif zihniyle ilgilenmiyor. İstanbul, özellikle kent merkezlerindeki bozulmuş mahallelerini dönüştüren Avrupa şehirleri arasındadır. Zürafa Caddesi, İstanbul'un kırmızı fener bölgesini oluşturan üç caddeden biridir. Bu cadde, Korona pandemisi nedeniyle kapatılmadan önce yaklaşık iki yüzyıl boyunca açıktı. 2021'de bu caddedeki genelevlerin yıkılmasından bu yana, bölgeyi yenileme kararı alınmadı. Sonuç olarak, son üç yıldır bu alan, turistler tarafından sık sık ziyaret edilmesine rağmen kentsel bir boşluğa dönüştü. Mevcut araştırma, kentsel yapılandırma sonuçlarını ve Lefebvre'in mekansal üçlü analizini kullanarak, eskiden kalma mekan üretimlerinin kaldırılması suretiyle eski kırmızı fener bölgesi için ikincil bir kimlik tanımlamayı amaçlamaktadır. Bulgulara göre, algılanan mekan şu anda kentsel boşluğun sonuçlarından muzdariptir ve bu da tasarlanan mekan üretiminin verimliliğini ve kalitesini düşürmüştür. Ayrıca uygun bir tasarım, dinamik ve yaya odaklı mekan ile mekan üretiminin kalitesini artırabilir. Bu alan, ziyaretçilerinin girdi ve çıktı hareketlerinin izlenebileceği arazi kullanımları için son derece uygundur.
Özet (Çeviri)
Metropolitan centers serve as showcases for urban visitors. As a result, the type of land use and built space is significant. The red light district is one of those urban uses located in the center of some cities around the world, which are not favorable due to their functions. The land use choice after demolition has been a matter for city administrators in recent decades. Some urban administrators are attempting to erase the notoriety of them, while others are unconcerned about the collective mind of the space. Istanbul is one of the European cities that is transforming its deteriorated neighborhoods specially in its urban centers. Zürafa Street is one of three streets that had formed the Istanbul's red light district. This street was open for approximately two centuries before being closed because of the Corona pandemic. Since the destruction of brothels on this street in 2021, no decision has been made to renovate it. As a result, during the last three years, this area has turned to an urban void despite being frequently visited by tourists. This study investigated the urban spatial configuration and the left over spatial products through Lefebvre's spatial triple lens to determine the proper function change for the red light area. Due to the findings, the perceived space is currently suffering from the consequences of the urban void, which has degraded the efficiency and quality of conceived space production. Besides a suitable design could enhance the quality of the space production by dynamic and pedestrian-oriented space. This area is best suited to land uses that their visitors' inputs and outputs movements can be monitored.