Savaş uçağı üreten firmalarda stratejik işbirlikleri: TUSAŞ örneği
Strategic cooperations of companies producing combat aircraft: The example of TAI
- Tez No: 930447
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT BEGEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Sivil Havacılık, İşletme, Defense and Defense Technologies, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı; savaş uçağı üreten firmaların stratejik işbirliği yaklaşımlarını ve ihtiyaçlarını belirleyerek; bu işbirliği süreçlerinde ortaya çıkabilecek sorunlara çözüm önerileri getirebilmektir. Bu kapsamda Türkiye'de savaş uçağı üretim projesinin tek ana yüklenicisi olan TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Anonim Şirketi) örnek olarak belirlenmiştir. Araştırmada öncelikle TUSAŞ'ın geçmiş stratejik işbirliği yöntemleri incelenmiş; ardından çalışmanın yapıldığı tarihte TUSAŞ bünyesindeki ilgili birimlerde görev yapan yetkili personellerden yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi ile veri temin edilmiştir. Araştırma sonucunda; proje maliyetlerinin oldukça yüksek olması nedeniyle, firmaların birincil ihtiyacının maliyetlerin paylaşılması amacıyla stratejik işbirliği türlerine yönelmesi olduğu saptanmıştır. Bu işbirliği süreçlerinde karşı karşıya kalınabilecek sorunlar için temel çözüm yolları olarak; tahkim anlaşmalarına başvurulması ve verilerin sınıflandırılması ve paylaşılması yöntemleri önerilmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlar ile geliştirilen önerilerin proje yürütücülerine ve sonraki araştırmacılara katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determining the strategic cooperation approaches and needs of companies producing aircrafts to offer solutions to the problems that may be encountered during this cooperation process. In this context, TAI (Turkish Aerospace Industries Joint Stock Company), which is the only main contractor of the fighter jet production project in Turkey, is determined as an example. In the research, firstly, TAI's past strategic cooperation methods were examined; then, data was obtained by semi-structured interview method from authorized personnel working in the relevant units within TAI at the time the study was conducted. The result of the research; it has been determined that since project costs are quite high, the primary need of the companies is to turn to strategic cooperation types in order to share the costs. As basic solutions to the problems that may be encountered in this cooperation process; referancing arbitration agreements and methods of classifying and sharing data have been suggested. It is evaluated that the results obtained in the study and the suggestions developed will contribute to the project managers and subsequent researchers.