Manisa özelinde yağışların şev stabilitelerine etkisi
Effect of rainfalls on slope stability in Manisa region
  1. Tez No: 930452
  2. Yazar: BUĞÇE GÜMRAHOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENDER BAŞARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yağışlar, dünyanın her yerinde şevleri tetiklenmesinde önemli bir role sahiptir. Yağışlar şevlerin tetiklenmesinde genellikle ülkemizin kuzeyinde etkili olmakla birlikte uygun koşullar bir araya geldiğinde Manisa gibi farklı bölgelerde de şevleri tetikleyebilmektedir. Son yıllarda gözlemlenen iklim değişikliği ve bunun sonucunda yaşanan yağış rejimi ile yağış şiddet ve sürelerindeki değişimler, yağış infiltrasyonları neticesinde şev stabilite kayıplarına farkındalığı ve ilgiyi arttırmıştır. Doğada şevli zeminler çoğu zaman yarı doygun bir vaziyette bulunmaktadır. Bu çalışma konusu zeminler için benzer durum söz konusudur. Manisa - Salihli civarında doğal durumda doygun olmayan zeminlerin doygunluk seviyelerindeki değişiminin şev kayma güvenliğine etkileri araştırılmıştır. Su içeriğinde değişim neticesinde kayma gözlemlenen zeminlerden numuneler alınmış ve zemin mekaniği açısından numunelerin özellikleri laboratuvar ortamında belirlenmiştir. Daha sonra belirlenen zemin özellikleri için yağış şiddeti ve süresinin mevcut zeminlere etkisi Itesca- Flac yazılımı ile iki boyutlu olarak sonlu farklar yöntemi ile araştırılmıştır. Çalışma sonucunda Manisa – Salihli bölgesindeki inceleme sahası zeminlerin mekanik özellikleri belirlenmiş, ayrıca yağış şiddeti ve süresinin inceleme konusu zeminlerin şev stabilitesine etkileri incelenmiştir. Araştırma neticesinde son 20 yıllık yağış ortalamalarının tek başlarına şevlerde göçme tehlikesi oluşturmadığı sonucuna varılmış olup elde edilen sayısal analiz sonuçları paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rainfall has an important role in triggering slopes all over the world. Rainfall is generally effective in triggering slopes in the north of our country, but when suitable conditions come together, it can also trigger slopes in different regions such as Manisa. Climate change observed in recent years and the resulting changes in rainfall regime and rainfall intensity and duration have increased awareness and interest in slope stability losses as a result of rainfall infiltration. In nature, sloped soils are often semi-saturated. A similar situation applies to the soils in this study. The effects of changes in saturation levels of naturally unsaturated soils on slope slippage safety were investigated in the Manisa - Salihli area. Samples were taken from the soils where slippage was observed due to changes in water content and the properties of the samples were determined in terms of soil mechanics in a laboratory environment. Then, the effects of rainfall intensity and duration on the existing soils for the determined soil properties were investigated with the Itesca-Flac software in two dimensions using the finite difference method. As a result of the study, the mechanical properties of the soils in the Manisa – Salihli region were determined, and the effects of rainfall intensity and duration on the slope stability of the soils under study were examined. As a result of the research, it was concluded that the last 20 years of rainfall averages alone don't have any risk about slope failures, and the numerical analysis results were shared.