Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 65 yaş üstü bireylerin aile işlevselliğinin ve depresif duygu durumlarının standardize mini mental test sonuçları üzerine etkileri
Effects of family functioning and depressive mood states on mini-mental state examination results of individuals over 65 years of age applying to the Family Medicine Outpatient Clinic
  1. Tez No: 930474
  2. Yazar: ELİZ AYAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA ERDOĞMUŞ MERGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu çalışmada, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi aile hekimliği polikliniğine başvuran 65 yaş üstü bireylerin aile işlevselliğinin ve depresif duygu durumlarının standardize mini mental test sonuçları üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Mart 2024 – Ocak 2025 tarihleri arasında gerçekleştirilen bu kesitsel çalışmada, katılımcılara toplam 56 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Ankette, sosyodemografik veri formu (17 soru), Aile APGAR Ölçeği (5 soru), Geriatrik Depresyon Ölçeği-Kısa Form (15 soru) ve Standardize Mini Mental Test (19 soru) kullanılmıştır. İlk olarak katılımcılara anket başlangıcında çalışma hakkında bilgi verilmiş ve katılımcıların yazılı ve sözlü onamı alınmıştır. Çalışmanın örneklemi, ilgili evrenden belirtilen süre içinde seçilen ve çalışmaya dahil olma kriterlerini karşılayan 65 yaş üstü bireylerden oluşturulmuştur. Araştırmacılar tarafından hazırlanan anket formu, hastalara yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Veriler, IBM SPSS Statistics v27 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Normal dağılım göstermeyen veriler için Mann Whitney U, Kruskal Wallis H testi ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Bu çalışmaya kriterlere uygun toplam 214 kişi katılmıştır. Katılımcıların %57,5'i kadındır. Yaş ortalaması 71,86±5,78 yıl olup, %10,7'si okuryazar değil, %37,4'ü ilkokul mezunu, %18,2'si ortaokul mezunu, %21,5'i lise mezunu ve %12,2'si lisans mezunudur. Katılımcıların %18,7'si yalnız yaşarken, %55,6'sı eşiyle birlikte yaşamaktadır. Standardize Mini Mental Test (SMMT) sonuçlarına göre katılımcıların %19,6'sında demans tespit edilmiştir. Aile APGAR Ölçeği sonuçlarına göre %9,8'i ağır derece disfonksiyonel aile yapısına sahipken, %19,6'sı orta, %70,6'sı fonksiyonel vii aile yapısına sahiptir. Geriatrik Depresyon Ölçeği-kısa form (GDÖ-15) sonuçlarına göre, %21,5'inde hafif, %14'ünde orta, %2,3'ünde ise şiddetli depresyon saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the effects of family functioning and depressive mood states on the Mini-Mental State Examination (MMSE) results of individuals over 65 years of age applied to the family medicine outpatient clinic of Izmir Kâtip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital. Methods: In this cross-sectional study conducted between March 2024 and January 2025, a survey consisting of a total of 56 questions was applied to the participants. The sociodemographic data form (17 questions), Family APGAR Scale (5 questions), Geriatric Depression Scale-Short Form (15 questions) and Mini-Mental State Examination (19 questions) were used in the survey. At the beginning of the survey, the participants were informed about the study, and their written and verbal consent was obtained. The study sample was composed of individuals over the age of 65 who were selected from the relevant population within the specified period and met the study inclusion criteria. The survey form prepared by the researchers was applied to the patients via face-to-face interview technique. Data were analyzed using IBM SPSS Statistics v27. Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H tests, and Spearman correlation analysis were applied for non-normally distributed data. Results: A total of 214 individuals who met the criteria participated in this study. 57.5% of the participants were female. The mean age was 71.86±5.78 years, 10.7% were illiterate, 37.4% were primary school graduates, 18.2% were secondary school graduates, 21.5% were high school graduates, and 12.2% had a bachelor's degree. While 18.7% of the participants lived alone, 55.6% lived with their spouses. According to the Mini-Mental State Examination (MMSE) results, dementia was detected in 19.6% of the participants. Based on the Family APGAR Scale results, 9.8% had a severely dysfunctional family structure, 19.6% had a moderate, and 70.6% had a ix functional family structure. According to the results of Geriatric Depression Scale- short form (GDS-15), 21.5% had mild depression, 14% had moderate depression, and 2.3% had severe depression.