Kolon kanserinde folik asit ve folik asit reseptör düzeyi farklılıkları
Differences in folate and folate receptor levels in colorectal cancer
- Tez No: 930532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA KIVRAK SALİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Kolon kanseri, dünya genelinde yüksek morbidite ve mortalite oranlarına sahip bir hastalıktır. Erken tanı ve uygun belirteçlerin kullanımı, hastalığın prognozunu iyileştirebilir. Folik asit ve folik asit reseptör alfa (FRa) hücre proliferasyonu ve DNA sentezinde kritik roller oynar. FRa'nın, over, akciğeri gibi malignitelerde aşırı eksprese edildiği farklı yöntemlerle gösterilmiştir. Bu çalışmada, kolon kanserli hastalarda serum folik asit ve FRa düzeylerini analiz ederek, bu belirteçlerin kolon kanserinde tanı, evreleme ve metastaz ile ilişkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya kolon kanseri tanısı almış hastalar ve sağlıklı bireylerden oluşan bir kontrol grubu dahil edildi. Serum folik asit ve FRa düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçüldü. Gruplar arasında istatistiksel karşılaştırmalar yapılırken, evreleme, metastaz durumu ve diğer prognostik faktörlerle ilişkisi de analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Colorectal cancer is a disease with high morbidity and mortality rates worldwide. Early diagnosis and the use of appropriate biomarkers can improve prognosis. Folate and folate receptor alpha (FRα) play critical roles in cell proliferation and DNA synthesis. FRα has been shown to be overexpressed in various malignancies, such as ovarian and lung cancer, through different methods. This study aimed to analyze serum folate and FRα levels in patients with colorectal cancer and to evaluate their association with diagnosis, staging, and metastasis. Materials and Methods: The study included patients diagnosed with colorectal cancer and a control group of healthy individuals. Serum folate and FRα levels were measured using the ELISA method. Statistical comparisons were made between the groups, and the relationship of these biomarkers with staging, metastasis status, and other prognostic factors was analyzed.