Bazı Hun kurganlarına göre Altay bölgesinde sosyo-kültürel yaşam
Socio-cultural life in the Altai region according to some Hun kurgans
- Tez No: 930552
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖKÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Altay coğrafyası, tarihin ilk devirleri itibariyle oldukça önemli medeniyetlere ev sahipliği yaparak insanlık tarihinin gelişimine tanıklık etmiştir. Başta Türkistan kültür dönemleri olmak üzere uygarlık tarihinin gelişimine büyük katkılarda bulunarak birçok medeniyetin doğduğu topraklar olarak dikkat çekmektedir. Türklerin anavatanı olarak kabul edilen Altay bölgesi, yüzyıllar boyunca çeşitli Türk boyları tarafından göç hareketlerinin başlangıç noktasını oluşturmuştur. Bu topluluklar içerisinde, Türkleri tek bir bayrak altında toplamayı başaran Hun siyasi oluşumu, Altay topraklarında yeni bir dönemin açılmasını sağlamıştır. Bu dönem ile ilgili bilgilerin Çin kaynaklarından elde edilebilmesi ve bu kaynakların çoğunlukla siyasi tarihten ibaret oluşu, sosyo-kültürel hayat ile ilgili bazı boşlukların oluşmasına neden olmuştur. Bu sebeple Hunlara dair yapılan arkeolojik çalışmalar büyük önem taşımakla birlikte Çin kaynaklarında görülen eksikleri tamamlama misyonu da taşımaktadır. Hun arkeolojisine yönelik profesyonel kazıların 19. yüzyıl ile birlikte başladığı görülse de, akademik ve sistematik çalışmaların başlaması oldukça uzun bir zaman almıştır. Bu konudaki en önemli araştırmalar Sovyet arkeologlar tarafından yürütülmüş ve kazı raporları ile çalışmalar çoğunlukla diğer dillere tercüme edilmemiştir. Tercüme edilen Hun kurgan kompleksleri genellikle 20. yüzyıl içerisinde Rus arkeologlar tarafından bulunan yapılardır. Günümüzde bu yapılara ait bilgilerin güncellenmesi ve 21. yüzyılda yeni komplekslerin keşfedilmesi ile birlikte Hunlara dair yeni bilgiler elde edilmiştir. Çalışmamızda çoğunluğu 21. yüzyıla ait sekiz adet Hun kurgan kompleksi incelenerek, Hun sosyo-kültürel hayatı hakkında yapılan araştırmalara katkı sağlanması ümit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Altai geography has witnessed the development of human history by hosting very important civilizations since the early periods of history. It draws attention as the land where many civilizations were born, making great contributions to the development of the history of the history of civilizations, especially the Turkestan cultural periods. The Altai region, which is considered the homeland of the Turks, has been the starting point of migration movement by various Turkish tribes for centuries. Among these communities, the Hun political formation, which managed to gather the Turks under a single flag, opened a new era in the Altai lands. The fact that information about this period can be obtained from Chinese sources and that these sources mostly consist of political history has caused some gaps regarding socio-cultural life. Fort his reason, archaeological studies on the Huns are great importance and also carry the mission of completing the deficiencies seen in Chinese sources. Although it seems that professional excavations for Hun archeology began in the 19th century, it took a long time for academic and systematic studies to begin. The most important research on this subject was carried out by Soviet archaeologists, and excavation reports and studies were mostly not translated into other languages. The translated Hun kurgan complexes are generally structures found by Russian archaeologists in the 20th century. Nowadays, with the updating of the information on these structures and the discovery of new complexes in the 21st century, new information about the Huns has been obtained. In our study, it is hoped to contribute to research on Hun socio-cultural life by examining eight Hun kurgan complexes, most of which belong to the 21st century.