Organokillerin ve kil içerikli hidrojellerin sentezi ve metal tutma davranışlarının incelenmesi
Synthesis of organoclays and clay-containing hydrogels and investigation of their metal adsorption behaviour
- Tez No: 930553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN ÇANKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışmada, halloysit nanotüp (HNT) kili, montmorillonit (MMT) kili, karboksimetilselüloz (CMC) biyopolimeri, akrilamit (AM) ve 2-akrilamido-2-metil-1-propan sülfonik asit (AMPS) içerikli hidrojeller, serbest radikal polimerizasyon yöntemi ve in-situ polimerizasyon yöntemleri kullanılarak sentezlenmiştir. HNT ve MMT killeri organokil haline dönüştürülerek sentezlenmiştir. Hidrojeller, ham kil ve organokiller (FTIR, XRD ve TGA) karakterize edilmiş, adsorpsiyon ölçümleri için UV-Vis spektrofotometre cihazı kullanılmıştır. Hidrojellerin Cu(II) adsorpsiyonuna, AMPS miktarı, CMC biyopolimeri ve kil türlerinin etkisi araştırılmıştır. Hidrojellerin Cr(VI) adsorpsiyonuna, hidrojel türü, kil türü, kil miktarı, çözelti pH'ı, başlangıç metal konsantrasyonu ve temas süresi etkisi incelenmiştir. Cu(II) iyonlarını en çok tutan hidrojel AM/AMPS(240) (1e) hidrojeli olduğu tespit edilirken, Cr(VI) iyonlarını en çok tutan hidrojelin AM/MMT(%4) (6c) hidrojeli olduğu belirlenmiştir. 6c hidrojelin Cr(VI) adsorpsiyon sonuçlarının Langmuir ve Freundlich adsorpsiyon izotermleri ve Pseudo-second order kinetik modeline uygun olduğu bulunmuştur. İyonik sıvı ve kuaterner amonyum tuzu ile modifiye edilen HNT ve MMT killerinin sulu çözeltilerden Cu(II) ve Cr(VI) adsorpsiyonu pH, başlangıç metal konsantrasyonu ve adsorban miktarı yönünden araştırılmıştır. Sentezi gerçekleşen organokillerin Cu(II) ve Cr(VI) metal adsorpsiyonları Langmuir Tip1, Langmuir Tip2, Freundlich, Temkin, Dubinin-Radushkevich (D-R), ve Harkins-Jura adsorpsiyon izotermlerine göre değerlendirilmiştir. Ayrıca AM, AMPS (0, 60, 300) ve CMC/HNT killerini içeren hidrojellerin MDA-MB-231 meme kanseri hücre hattı üzerine olan etkileri XTT testi yöntemiyle in vitro olarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, hydrogels containing halloysite nanotube (HNT) clay, montmorillonite (MMT) clay, carboxymethylcellulose (CMC) biopolymer, acrylamide (AM) and 2-acrylamido-2-methyl-1-propane sulfonic acid (AMPS) were synthesised using free radical polymerisation and in-stu polymerisation methods. HNT and MMT clays were synthesized by converting them into organoclays. Hydrogels, raw clay and organoclays (FTIR, XRD and TGA) were characterized, and UV-Vis spectrophotometer was used for adsorption measurements. The effects of AMPS amount, CMC biopolymer and clay species on Cu(II) adsorption of hydrogels were investigated. The effects of hydrogel type, clay type, clay amount, solution pH, initial metal concentration and contact time on Cr(VI) adsorption of hydrogels were investigated. It was determined that AM/AMPS(240) (1e) hydrogel was the most adsorbing hydrogel for Cu(II) ions, while AM/MMT(4%) (6c) hydrogel was the most adsorbing hydrogel for Cr(VI) ions. The Cr(VI) adsorption results of 6c hydrogel were found to be in accordance with Langmuir Tip2 and Freundlich adsorption isotherms and Pseudo-second order kinetic model. Cu(II) and Cr(VI) adsorption of HNT and MMT clays modified with ionic liquid and quaternary ammonium salt was investigated in terms of pH, initial metal concentration and adsorbent amount. Cu(II) and Cr(VI) metal adsorption of the synthesised organoclays were evaluated according to Langmuir Type1, Langmuir Type2, Freundlich, Temkin, Dubinin-Radushkevich (D-R), and Harkins-Jura adsorption isotherms. In addition, the effects of hydrogels containing AM, AMPS (0, 60, 300) and CMC/HNT clays on MDA-MB-231 breast cancer cell line were investigated in vitro by XTT assay method.