Adsorption of some herbicides onto organo-clays from aqueous solution
Bazı herbisitlerin sulu çözeltiden organo-killer üzerindeki adsorpsiyonu
  1. Tez No: 119668
  2. Yazar: YOLDAŞ SEKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR YURDAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
VI ÖZET Paraquat herbisitinin sudan uzaklaştırılaması için, kil örnekleri ile modifiye kil örneklerinin sulu çözeltiden adsorpsiyon isothermleri, ölçülmüş sonuçlar, Langmuir ve Freundlich denklemlerine uygunlukları açısından karşılaştınlmıştır. Bentonit, illit, sepiyolit doğal kil örnekler olarak seçilen, DB, NB, Di, NI, DS, NS ise organo-kil örnekleri olarak değerlendirilmiştir. Örneklerin özgül yüzey alanları ve gözenek boyut dağılımları 77 K'de N2 gazı adsorpsiyonu ve desorpsiyon izotermlerinden hesaplanmıştır. Veriler değerlendirildiğinde genel olarak doğal killer, nonil modifiyeli killer ve dodesil modifiyeli killer sırasında bir azalma belirlenmiştir. Tüm örneklerin X işim toz kırınmı analizleri (XRD) yaptırılarak modifiye ajanların kilin tabakalı yapasına olan etkisi incelenmiştir. Modifikasyondan sonra dooı değerlerinde sepiyolit hariç bir artış gözlenmiştir. Örneklerin, organik madde içerikleri element analiz cihazıyla incelenerek %H, %C ve %N değerleri bulunmuştur. Adsorpsiyon kapasiteleri (Cm) DS için olan 0,382 mmol/g aralığı ile NI için olan 2,229 mmol/g aralığı arasında değişmektedir. Dağılma katsayıları (Kdo,3) DS değeri olan 0,177 den 0,843 olan NI değerine kadar artmaktadır. Koc ve Kf değerleri hesaplanmış ve NI için en yüksek değerler bulunmuştur. Yapılan deneyler sonucunda kil örnekleri içerisinde illite organo-killer arasında da NI en etkili adsorplayıcı olarak belirlenmiştir. Paraquat katyonik bir herbisit olmasına karşın doğal örnekleri nonil amonyum iyonu ile modifiye etmek adsorpsiyon kapasitesini arttırmıştır. Sıralama da şu şekilde verilebilir. DS < S < NS < DB < B < Di < NB < I < NI. Bu çalışmayla suya kontamine olmuş paraquat herbisitini çözeltiden uzaklaştırmak için killerin yerine nonil amonyum klorür ile modifiye edilmiş killerin, daha etkili bir adsorplayıcı olarak kullanılabileceği gösterilmiştir. Ayrıca NT in paraquat zehirlenmelerinde etkili bir oral adsorplayıcı olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Anahtar sözcükler : paraquat, adsorpsiyon, kil, organo-kil
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Clay samples were compared with modified clay samples for the sorption of 1,1'- dimethyl - 4, 4' bipyridillium dichloride (paraquat, cationic herbicide) from water by measuring the adsorption isotherms and fitting the data to Langmuir and Freundlich equation. Bentonite, illite and sepiolite were chosen as clay samples and DB, NB, DI, NI, DS and NS as organo-clays. Specific surface area, pore size distribution and monolayer volume values of the samples were determined at 77 K with B.E.T method showing a decrease in the order of natural samples dodecylammonium and nonylammonium clays respectively. X-Ray powder diffraction analysis of the samples and the effects of modifying agents on the layer structure of clays were also investigated. After modification, an increase in dooi values was observed except sepiolite. Organic matter contents of modified samples were determined as the percentage of H, C, N. Cm (adsorption capacity) ranged from 0.382 mmol/g for DS up to 2.229 mmol/g for NI. Kdo,3 (distribution coefficient) values increase from 0.177 for DS up to 0.843 for NI. The organic carbon partition coefficients ( Koc) and Kf values were also calculated and the highest values were found for NI. The batch experiment indicates that illite and nonylammonium illite (NI) are the most effective adsorbents among the clay samples and modified clay samples respectively. Although paraquat herbicide is a cationic herbicide, modification of illite and bentonite with nonylammonium ion increased the adsorption capacities of the samples in the order being DS < S < NS < DB < B < DI< NB < I< NI. In this study, it was proved that paraquat can be removed from aqueous solution by using organo-modified clays especially nonylammonium illite and bentonite instead of natural clays. Nonylammonium illite can also be used as an effective oral adsorbent in the case of paraquat poisoning. Keywords : paraquat, adsorption, clay, organo-clay, removal