Effect of concept mapping instruction on understanding of solution
Kavram haritası yönteminin öğrencilerin çözelti konusunu anlamalarına etkisi
  1. Tez No: 93058
  2. Yazar: NAZAN EKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİDE ERTEPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Öğretmenliği Eğ. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
oz KAVRAM HARİTASI YÖNTEMİNİN ÖĞRENCİLERİN ÇÖZELTİ KONUSUNU ANLAMALARINA ETKİSİ EKEN, Nazan Yüksek Lisans, Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanlari Eğitimi Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Hamide Ertepınar Aralık 2000, 86 sayfa Bu çalışma, kavram haritalarının öğrencilerin çözeltiler konusunu anlamalarına ve kimya dersine olan tutumlarına etkisini incelemek ve geleneksel yöntemle karşılaştırmak için yapılmıştır. 1998-1999 döneminde, ODTÜ Kolejinde aynı öğretmenin iki 10. sınıfından 50 öğrenci bu çalışmaya katılmıştır. Bu çalışmada kontrol grubunda sadece geleneksel öğretim yöntemi kullanılmıştır. Deney grubundaki öğrenciler ise geleneksel anlatımın yanında kavram haritaları kullanmışlardır. Her iki gruba da öntest ve sontest olarak ÇözeltiKimyası Kavram Başarı Testi ve Kimya Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Bilimsel İşlem Beceri Testi çalışmanın başında iki gruba bilimsel işlem düzeylerini ölçmek için verilmiştir. Araştırmanın hipotezleri ortak değişkenli varyans analizi ve t-testi kullanılarak test edilmiştir. Sonuçlar kavram haritalarının çözeltiler konusuyla ilgili bilimsel kavramların anlaşılmasında daha etkili olduğunu ve kimya dersine karşı daha olumlu tutuma yol açtığını göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kavram Haritası, Çözelti, Kimya Dersi Tutum Ölçeği. Bilimsel İşlem Becerisi VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF CONCEPT MAPPING INSTRUCTION ON UNDERSTANDING OF SOLUTION EKEN, Nazan M. S. Department of Secondary Science and Mathematics Education Supervisor: Prof. Dr. Hamide Ertepınar December 2000, 86 pages This study was conducted to explore the effectiveness of concept mapping instruction over traditionally designed chemistry instruction on understanding of solution concept and attitude toward chemistry as a school subject. 50 tenth grade students from two classes of a Chemistry course taught by the same teacher in METU College in 1998 - 1999 fall semester were enrolled in the study. There were two groups of students. Students in the control group were instructed only with traditionally designed chemistrty instruction. Students in the 111experimental group studied with the concept mapping through teacher lecture. Both groups were administered Solution Chemistry Concept Achievement Test and Attitude Scale Toward Chemistry as a School Subject as pre-tests and post-tests. Science Process Skill Test was given to both groups at the beginning of the study to determine students' science process skill levels. The hypotheses were tested by using ANCOVA and t-test. The results showed that concept mapping instruction caused a significantly better acquisition of scientific conceptions related to solution and produced significantly higher positive attitudes toward chemistry as a school subject than the traditionally designed chemistry instruction. In addition, science process skill was a strong predictor for the achievement related to solution concepts. KEYWORDS: Concept Mapping, Solution, Attitude Toward Chemistry as a School Subject, Science Process Skill ÎLC YÜKSEKÖ?RETİM KtJIÖLi