Preoperatif revize edilmiş kardiyak risk indeksi (Lee kriterleri)'nin yaşlı kalça cerrahilerinde postoperatif erken kardiyak ve solunumsal komplikasyonları öngörmedeki rolü
The role of preoperative revised cardiac risk index (Lee criteria) in prediction of early postoperative cardiac and respiratory complications in elderly hip surgeons
- Tez No: 930627
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÇOPUROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, yaşlı hastalarda kalça cerrahisi sonrası erken dönem kardiyak ve solunumsal komplikasyonların tahmininde Preoperatif Revize Edilmiş Kardiyak Risk İndeksinin (Lee Kriterleri) etkinliği değerlendirilmiştir. Trakya Üniversitesi Sağlık Uygulama Merkezi Hastanesi'nde Ortopedi ve Travmatoloji bölümünde 18 ay süre içinde kalça kırığı operasyonu geçiren 65 yaş üstü 188 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmamızda hastaların preoperatif dönemde; demografik verileri, yandaş hastalıkları, Lee İndeksi, albümin değeri, hemoglobin değeri, elektrolit değerleri, kreatinin değeri, EKG ve varsa EKO bulguları, peroperatif dönemde; anestezi şekli, çimento kullanılması, intraoperatif verilen sıvı miktarı, vazopressör ya da inotrop ihtiyacı, kan transfüzyon ihtiyacı, vaka süresi, peroperatif komplikasyon olup olmadığı, postoperatif dönemde; YBÜ ihtiyacı, Kardiyoloji ve Göğüs Hastalıkları konsültasyonu ihtiyacı, yeni gelişen AF, kalp yetmezliği, pulmoner emboli ve akciğer ödemi varlığı, pnömoni varlığı, oksijen ve bronkodilatör desteği ihtiyacı, postoperatif dönemde solunum desteği ihtiyacı (MV, NİMV), hastanede kalış süresi ve hastaneden çıkış şekli hasta dosyası, anestezi takip formu ve hastane bilgi sisteminden kaydedildi. Çalışmamızda, kardiyak risk gruplarına göre hastaların yoğun bakım ünitesinde takip edilme oranlarının arttığı, ayrıca yüksek risk grubundaki hastalarda kalp yetmezliği, vazopressör/inotrop ihtiyacı ve pulmoner komplikasyonların daha sık rastlandığı gözlemlenmiştir. Risk grubu artışı ile beraber kardiyoloji konsültasyonu ihtiyacının da arttığı30 belirlenmiştir. Buna karşın, hastaların hastanede kalış süresi ve taburcu olma günü arasında risk gruplarına göre anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuçlarımız, Lee Kriterleri'ne dayalı Revize Edilmiş Kardiyak Risk İndeksinin, yaşlı hastalarda kalça cerrahisi sonrası kardiyak ve solunumsal komplikasyon risklerinin öngörülmesinde yararlı bir araç olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we evaluated the effectiveness of the Preoperative Revised Cardiac Risk Index (Lee Criteria) in predicting early cardiac and respiratory complications after hip surgery in elderly patients. A total of 188 patients over 65 years of age who underwent hip fracture surgery in the Department of Orthopedics and Traumatology at Trakya University Health Application Center Hospital within 18 months were included in the study. In our study, demographic data, comorbidities, Lee Index, albumin value, hemoglobin value, electrolyte values, creatinine value, ECG and ECHO findings, in the preoperative period, type of anesthesia, use of cement, amount of intraoperative fluid given, need for vasopressors or inotropes, need for blood transfusion, case duration, whether there were peroperative complications in the peroperative period. Postoperative period; ICU requirement, need for Cardiology and Pulmonology consultation, newly developed AF, heart failure, presence of pulmonary embolism and pulmonary edema, presence of pneumonia, need for oxygen and bronchodilator support, need for respiratory support if any in the postoperative period (MV, NIMV). Duration of hospital32 stay and hospital discharge were recorded from the patient file, anesthesia follow-up form and hospital information system. In our study, it was observed that the rate of patients being followed up in the intensive care unit increased according to cardiac risk groups, and heart failure, vasopressor/inotrope requirement and pulmonary complications were more common in patients in the high-risk group. The need for cardiology consultation increased with increasing risk group. On the other hand, no significant difference was found between the length of hospital stay and the day of discharge according to the risk groups. Our results suggest that the Revised Cardiac Risk Index based on the Lee Criteria may be a useful tool for predicting the risk of cardiac and respiratory complications after hip surgery in elderly patients.