SMS ve Facebook'un İngilizce kelime öğrenmeye katkılarının incelenmesi: Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi örneği
Examination of Facebook and SMS in English vocabulary acquisition: Ege University Education Faculty example
- Tez No: 342685
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MURAT İNCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı; SMS ve Facebook kullanılarak yapılan bir İngilizce kelime öğretimi uygulamasının, öğrencilerin İngilizce kelime öğrenme düzeyleri üzerine etkilerini araştırmak ve öğrencilerin yapılan bu uygulamaya yönelik görüşlerini değerlendirmektir. Araştırma altı hafta sürmüş, bu süre zarfında SMS grubu öğrencilerine toplamda 30 kelime SMS ile gönderilirken bu kelimeler Facebook grubuyla Facebook ortamında paylaşılmıştır. Öğrencilerin öğrendikleri kelimelerle ilgili alıştırma yapmalarını sağlamak amacıyla her hafta çevrimiçi quizler uygulanmıştır. Araştırmada, nicel ve nitel yöntemler bir arada kullanılmıştır. Uygulamaların katılımcıların İngilizce kelime bilgilerine etkisini bulmak için öntest, sontest ve kalıcılık testi olarak çoktan seçmeli sorulardan oluşan İngilizce başarı testi yapılmıştır. Katılımcıların ortama yönelik görüşlerini değerlendirmek için ise öğrencilerle yüz yüze yapılan görüşme soruları kullanılmıştır. Araştırmaya 2012-2013 öğretim yılında, Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü'nde eğitimini sürdüren 42 öğrenci katılmıştır. Nicel verilerin analizinde Mann Whitney U, Wilcoxon sıralı işaretler testi ve ANCOVA kullanılmış, nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz kullanılmıştır. Araştırma verilerinin çözümlemesi sonucunda, SMS grubu ile Facebook grubu sontest ve kalıcılık testi başarı puanları arasında SMS grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır. Araştırmaya katılan her iki deney grubu öğrencileri de kendilerine uygulanan bu öğretim yönteminin ilgi çekici ve eğlenceli bulduklarını ifade etmiş, etkinliklerin İngilizce kelime öğrenme için faydalı olduğu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate effects of English vocabulary teaching practice using SMS and Facebook on vocabulary acqusition and to evaluate attitudes of students towards this learning activity. The research has been completed in six weeks. During this period, while 30 English words in total were sent to SMS group using SMS, words were shared with Facebook group on Facebook. At the end of the every week, online quizzes consist of matching questions were completed by students. Both quantitative and qualitative research methods were utilized in the research. In order to find out effects of teaching methods on participants' vocabulary acquisition, an English test consisting of 30 multiple choice questions was used as pretest, posttest and retention test. In order to find out attitudes of participants towards this learning activity, face to face interview questions were used. 42 students in Ege University Faculty of Education Computer Education and Instruction Technology Department in 2012-2013 Spring Semesters participated in the study. Quantitative data were analyzed using Mann Whitney U, Wilcoxon signed rank test for paired samples and one factor ANCOVA tests; while descriptive analysis was used in analyzing qualitative data. According to the research results, both SMS and Facebook groups retained words comparing pretest scores of each experiment group. In addition, SMS group retained significantly more words than the students in Facebook group. Considering opinions of students about this learning activity, these teaching methods were evaluated as valuable and entertaining and students stated that activities were beneficial for English vocabulary acquisition.