Temel inançların ve bilişsel esnekliğin travma sonrası büyümedeki yordayıcı etkisinin incelenmesi
The predictive effect of core beliefs and cognitive flexibility on post-traumatic growth
- Tez No: 930640
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELMAS MERVE MALAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmanın amacı yetişkin bireylerde temel inançlar ve bilişsel esnekliğin travma sonrası büyümedeki yordayıcı etkisinin incelenmesidir. Çalışma grubu, 18-75 yaş aralığındaki, hayatları boyunca en az bir travmatik deneyime maruz kalmış 123 kişiden (56 kadın ve 67 erkek) oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Demografik Bilgi Formu”,“Travma Sonrası Büyüme Ölçeği (TSBÖ)”,“Temel İnançlar Envanteri (TİE)”ve“Bilişsel Esneklik Envanteri (BEE)”kullanılmıştır. Verilerin analizleri SPPS 25 programı aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarda, bağımsız gruplar için t testi ve Kruskal-Wallis H testi kullanılırken değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara temel inançların ve bilişsel esnekliğin TSB'yi pozitif yönde ve anlamlı düzeyde yordadığını göstermektedir. Ancak BEE ve TİE arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. TSB kadın katılımcılarda inanç sisteminde değişim alt boyutu ortalamaları erkek katılımcılardan anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. TSB yaş değişkenine göre sadece yaşamın değerini anlama alt boyutu ile negatif yönde ve anlamlı düzeyde ilişkili olduğu görülmektedir. Ancak toplam puan ve bütün alt boyutlar arasındaki ilişkiler ise pozitif yönde ve anlamlıdır. TSB ile eğitim değişkeni arasında anlamlı bir farklılaşma olmadığı görülmektedir. TSB, travmatik deneyim türü ve sayısına göre anlamlı bir farklılaşma olmadığı görülmektedir. TSBÖ 5 alt boyutu ile BEE 2 alt boyutu ve TİE 2 alt boyutu arasında yapılan analizlerin tümü pozitif yönde ve anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
flexibility on posttraumatic growth in adult individuals. The study group consists of 123 individuals (56 women and 67 men) aged between 18 and 75 years who have experienced at least one traumatic event in their lifetime. The data collection tools used in the study include the“Demographic Information Form,”the“Posttraumatic Growth Inventory (PTGI),”the“Core Beliefs Inventory (CBI),”and the“Cognitive Flexibility Inventory (CFI).”Data analyses were conducted using the SPSS 25 software. In comparing groups, independent samples t-test and Kruskal-Wallis H test were utilized, while Pearson correlation analysis and multiple linear regression analysis were employed to examine relationships between variables. The findings indicate that core beliefs and cognitive flexibility significantly and positively predict posttraumatic growth (PTG). However, no significant relationship was found between CFI and CBI. The PTG change in belief system subdimension was found to be significantly higher among female participants compared to males. Regarding the age variable, PTG was found to be negatively and significantly associated only with the appreciation of life subdimension. However, the total PTG score and all other subdimensions demonstrated positive and significant relationships. No significant difference was observed between PTG and the education variable. Similarly, PTG did not significantly differ based on the type or number of traumatic experiences. All analyses conducted between the five PTGI subdimensions, the two CFI subdimensions, and the two CBI subdimensions yielded positive and significant results.