Türkiye'de aşırı sol terör örgütlerinin sosyal medya stratejileri
Social media strategies of far-left terrorist organizations in Türkiye
  1. Tez No: 930653
  2. Yazar: MERTCAN GÜRKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜRŞAD GÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki aşırı sol terör örgütlerinin sosyal medya platformlarındaki stratejilerini incelemektedir. Çalışmada; aşırı sol terör örgütlerinin sosyal medyayı propaganda aracı olarak ele alma şekilleri, ideolojik mesajlarının analizi, sempatizanlarına yönelik mobilizasyon ve toplumsal algılara yönelik manipülasyon çabaları ele alınmaktadır. Çalışmanın temel bulguları, aşırı sol terör örgütlerinin sosyal medya üzerinden gerçekleştirdikleri propagandada özellikle genç kitleyi hedef aldığı, yine bu platformlar üzerinden örgütsel dayanışma ve eleman temini amaçlarına odaklandıkları yönündedir. Aşırı sol terör örgütlerinin, sosyal medya aracılığıyla sembollerini ve dillerini nasıl kurumsallaştırdıkları da araştırmanın bir parçasını oluşturmaktadır. Eleştirel Söylem Analizi üzerinden yapılan bu çalışma, sosyal medya platformlarının aşırı sol terör örgütleri tarafından stratejik bir iletişim aracı olarak nasıl kullanıldığını ortaya koyma amacı taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the strategies of far-left terrorist organizations on social media platforms in Türkiye. The research addresses how these groups use social media as a propaganda tool, the analysis of their ideological messages, mobilization efforts targeting sympathizers, and attempts at manipulating public perceptions. The main findings indicate that far-left terrorist organizations primarily target young audiences through their propaganda on social media and focus on fostering organizational solidarity and recruiting members via these platforms. Additionally, the research explores how far-left terrorist organizations institutionalize their symbols and rhetoric through social media. Based on Critical Discourse Analysis, this research aims to demonstrate how social media platforms are strategically utilized by far-left terrorist organizations as a communication tool.