Kadınlarda nesne ilişkileri ve olumsuz yeme tutumu arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüklerinin aracı rolü
The mediating role of emotion regulation difficulties in the relationship between object relations and negative eating attitudes in women
- Tez No: 930672
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARKAN ESKİİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada kadınlarda nesne ilişkileri ve olumsuz yeme tutumu arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüklerinin aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Mevcut çalışma, 18 yaş üstü bireyler arasından kolayda örnekleme yöntemi ile ulaşılan 402 katılımcı ile yürütülmüştür. Çalışmada demografik soruların yanı sıra Nesne İlişkileri ve Gerçeği Değerlendirme ölçeği, Yeme Tutumu ölçeği ve Duygu Düzenleme Güçlükleri ölçeğini içeren anketler kullanılarak çevrimiçi ortamda veriler toplanmıştır. Bu çalışmada tüm istatistiksel analizler IBM SPSS 27 yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Pearson Korelasyon analizi, ölçekler arasındaki ilişkileri araştırmak için kullanılmış ve bu ilişkilerin hem yönü hem de gücü hakkında fikir vermiştir. Aracı değişkeni incelemek için Process Macro 4.2“Bootstrap”yöntemiyle birlikte kullanılmış, araştırma verilerinden rastgele alt örnekler oluşturularak aracılık modelinin alt gruplar içinde test edilmesine olanak tanınmış ve daha büyük örneklemlerle karşılaştırmalar yapılmasına olanak sağlanmıştır. Demografik değişkenler arasında ortalama ölçek puanlarındaki farklılıklar Bağımsız Örneklem t-testi ve ANOVA kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada gerçekleştirilen korelasyon analizleri sonucunda, nesne ilişkileri ve olumsuz yeme tutumu arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki, duygu düzenleme güçlükleri ve yeme tutumu arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki ayrıca nesne ilişkileri ve duygu düzenleme güçlükleri arasında da anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Diğer taraftan, çalışmada gerçekleştirilen fark analizleri sonucunda; yeme tutumunun vücut kitle endeksi, diyetisyene başvurma durumu, kilo ile alakalı yapılan durum ve bedensel görünüşten memnuniyete göre anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur. Son olarak yapılan Process Macro analizleri sonucunda; nesne ilişkileri ve olumsuz yeme tutumu arasındaki ilişkide, duygu düzenleme güçlüklerinin kısmi aracı rolü olduğu bulunmuştur. Bahsedilen bu bulgular ilgili literatür ışığında tartışılmış çalışmanın son kısmında, araştırmanın sınırlılıkları ve gelecekte yapılacak araştırmalar için öneriler ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the mediating role of emotion regulation difficulties in the relationship between object relations and negative eating attitudes in women.The current study was conducted with 402 participants who were reached by convenience sampling method among individuals over the age of 18. In the study, data were collected online using questionnaires including Object Relations and Reality Evaluation Scale, Eating Attitude Scale and Emotion Regulation Difficulties Scale in addition to demographic questions. All statistical analyses in this study were performed using IBM SPSS 27 software. Pearson Correlation analysis was used to investigate the relationships between the scales and provided an idea about both the direction and strength of these relationships. Process Macro 4.2 was used together with the“Bootstrap”method to examine the mediating variable, random subsamples were created from the research data, allowing the mediation model to be tested within subgroups and allowing comparisons to be made with larger samples. Differences in mean scale scores between demographic variables were analyzed using Independent Sample t-test and ANOVA. As a result of the correlation analyses conducted in the study, a positive and significant relationship was found between object relations and negative eating attitudes, a positive and significant relationship between emotion regulation difficulties and eating attitudes, and a significant relationship between object relations and emotion regulation difficulties. On the other hand, as a result of the difference analyses conducted in the study; it was found that eating attitudes showed significant differences according to body mass index, status of consulting a dietician, weight-related status, and satisfaction with physical appearance. Finally, as a result of the process macro analyses conducted; it was found that emotion regulation difficulties had a partial mediating role in the relationship between object relations and negative eating attitudes. These findings were discussed in the light of the relevant literature, and in the last part of the study, the limitations of the study and suggestions for future research were expressed.