La Salamandre, un village des années 1900 au quartier de la villede Mostaganem actuelle
La Salamandre, 1900'lü yıllardan kalma,günümüz Mostaganem şehrinin bir mahallesinde yer alan bir köy
- Tez No: 930674
- Danışmanlar: PROF. SOUIAH SİD-AHMED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2020
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Université Mohamed Ben Ahmed d'Oran 2
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Yer Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
GENEL SONUÇ Coğrafya ve Şehir ve Ülke Planlama alanında, GEOMATİK konusunda uzmanlaşan bu yüksek lisans tezinin konusu, Mostaganem kasabasından çok uzakta olmayan bir sahil mezrası olan La Salamandre'deki dönüşüm ve değişimleri uzun vadede (sömürge ve bağımsızlık sonrası dönemler) incelemektedir. Başlangıçta La Salamandre, çoğunlukla Avrupa kökenlilerin (İspanyol, Fransız, Maltalı, İtalyan, vb.) yaşadığı, sakinlerinin geçimini balıkçılıktan, kulübe kiralamaktan ve Mostaganémois şehir sakinlerinin ve bölgedeki diğer kasabalardan gelenlerin sıklıkla uğrak yeri olan bar ve restoranlardan geçimini sağlıyordu. La Salamandre, bağımsızlığını kazandığında (1962'de), Avrupalıların 1962'de kitlesel olarak bölgeyi terk etmesiyle birlikte orijinal demografik halinden çıkmıştı. Sadece birkaç Cezayirli aile kaldı ve kısa süre sonra komşu bölgelerden gelen göçmenler de onlara katıldı. Bağımsızlıktan on yıldan fazla bir süre sonra (1962-74), La Salamandre sömürge dönemindeki aynı yapısını ve aynı faaliyetlerini sürdürdü. Bu çalışmada, 1974'te, büyük ölçekli inşaat programlarının ve La Salamandre'yi kökten dönüştüren tesislerin kurulumunun hızla geride bıraktığı Ortak Arazi Rezervleri Yönetmeliği ile derin değişikliklerin ortaya çıkmaya başladığını gösterdik: bireysel konutlar, toplu konutlar, beraberindeki tesisler, mağazalar, hizmetler ve el sanatları. Bir idari merkezin kurulması, liman altyapılarının oluşturulması (balıkçılık ve yatçılık) ve Deniz kıyısı yapılar ile Sahil kenarı yürüyüş alanlarının geliştirilmesi, bu mezranın derin dönüşümünü tamamlayarak, ona Fransa'nın sahil bölgesi statüsünü kazandırıyor. Mostaganem şehri. Halihazırda bir otobüs hattı ve şehir içi taksiler birkaç yıldır günlük ulaşım hizmeti verilmekte olup, çok yakın gelecekte bir tramvay hattıyla Mostaganem'in merkezine bağlanacaktır. La Salamandre, Mostaganémois ve komşu vilayetlerden gelen insanlar için popüler bir yaz destinasyonu haline gelmiştir. Bir kiralama sistemi gelişmiş ve otel zincirleri ortaya çıkmıştır. Özellikle yaz aylarında çok kârlı hale gelen birçok aktivite gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
GENERAL RESULT The subject of this Master's thesis in Geography and Town and Country Planning, specialising in GEOMATICS, examines the transformations and changes in the long term (colonial and post-independence periods) in La Salamandre, a seaside hamlet not far from the town of Mostaganem. Initially, La Salamandre was inhabited mainly by people of European descent (Spanish, French, Maltese, Italian, etc.), and its inhabitants made a living from fishing, renting cottages and frequenting bars and restaurants frequented by residents of Mostaganémois and other towns in the region. By the time La Salamandre gained its independence (in 1962), it was no longer in its original demographic state, with Europeans having left the area en masse in 1962. Only a few Algerian families remained and were soon joined by immigrants from neighbouring areas. More than a decade after independence (1962-74), La Salamandre maintained the same structure and the same activities as in the colonial period. In this study, we have shown that profound changes began to emerge in 1974 with the Ordinance on Common Land Reserves, which was quickly overtaken by large-scale construction programmes and the installation of facilities that radically transformed La Salamandre: individual housing, collective housing, accompanying facilities, shops, services and handicrafts. The establishment of an administrative centre, the creation of port infrastructures (fishing and yachting) and the development of seafront structures and seaside walks complete the profound transformation of this hamlet, giving it the status of a coastal region of France. The city of Mostaganem. Already a bus line and city taxis have been providing daily transport for several years, and in the very near future a tram line will connect to the centre of Mostaganem. La Salamandre has become a popular summer destination for Mostaganémois and people from neighbouring provinces. A rental system has developed and hotel chains have emerged. Many activities have developed which become very profitable, especially in the summer months.