Sürdürülebilir kalkınma için küresel amaçlar çerçevesinde Azerbaycan çalışma hayatında toplumsal cinsiyet eşitliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of gender equality in Azerbaijan working life within the framework of global goals for sustainable development
- Tez No: 930685
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, Azerbaycan'da iş hayatında toplumsal cinsiyet eşitliği algısını değerlendirmek ve bu algının ekonomik, sosyal ve kültürel boyutlarını analiz etmektir. Araştırma, cinsiyet eşitliği politikalarının etkinliğini ve bu politikaların bireyler üzerindeki etkilerini ortaya koymayı hedeflemiştir. Araştırmaya katılan bireylerin demografik özellikleri, (cinsiyet, çalışma şekli, sektörel farklılıklar ve pozisyonlar) ve cinsiyet eşitliği algısı da ortaya koymuştur. Kadınların, cinsiyet eşitliği politikalarına dair erkeklere kıyasla daha olumlu algılar geliştirdiği, şeffaf ücret politikaları ve performans göstergeleri gibi alanlarda ayrımcılık algısını daha fazla hissettikleri gözlemlenmiştir. Ayrıca, liderlik pozisyonlarında erkeklerin, kadınlara kıyasla daha fazla yer aldığı ve kadınların daha çok destekleyici rollerde çalıştığı belirlenmiştir. Çalışmada, cinsiyet eşitliği farkındalık artırıcı uygulamaların işyeri algısını pozitif yönde etkilediği ve liderlik ekiplerinin bu konuyu sahiplenmesinin önemine vurgu yapılmıştır. Sonuç olarak, cinsiyet eşitliği politikalarının etkinliği, işyerindeki güven, adalet ve motivasyon düzeylerini artırmada kritik bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the perception of gender equality in business life in Azerbaijan and to analyze the economic, social and cultural dimensions of this perception. The research aimed to reveal the effectiveness of gender equality policies and the effects of these policies on individuals. The demographic characteristics of the individuals participating in the research (gender, working style, sectoral differences and positions) and their perception of gender equality were also revealed. It has been observed that women develop more positive perceptions than men about gender equality policies and feel the perception of discrimination more in areas such as transparent wage policies and performance indicators. Additionally, it has been determined that men are more likely to take part in leadership positions than women, and women work more in supporting roles. The study emphasized that gender equality awareness-raising practices positively affect workplace perception and the importance of leadership teams embracing this issue. Consequently, the effectiveness of gender equality policies plays a critical role in increasing levels of trust, fairness and motivation in the workplace.