Proje organizasyonlarında otantik liderliğin görev performansına etkisi
The effect of authentic leadership on task performance in project organizations
  1. Tez No: 930693
  2. Yazar: YUSUF PANAVUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KONURALP SEZGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomik ve Sosyal Etki Değerlendirme Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Hızlı dönüşüm ve karmaşıklığın hâkim olduğu günümüzde, projeler, yapılandırılmış bir görev silsilesinin ötesine geçerek stratejik vizyon, uyarlanabilirlik ve disiplinler arası iş birliğini birleştiren dinamik bir süreç haline gelmiştir. Bu çalışma, otantik liderliğin proje organizasyonlarında görev performansı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Veriler çeşitli projelerde görev alan 234 kişiden toplanmış ve bulgular yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, otantik liderlik ile iş özerkliği, işe tutulma ve görev performansı arasında anlamlı ve olumlu ilişkiler olduğunu doğrulamaktadır. Ayrıca, iş özerkliğinin, otantik liderlik ile görev performansı arasındaki ilişkiyi kısmi olarak aracı rol üstlendiği; işe tutulmanın ise tam bir aracılık rolü oynadığı bulunmuştur. Bu çalışma, otantik liderliğin çalışanların özerklik ve bağlılıklarını nasıl artırarak, nihayetinde proje ortamlarında performanslarını iyileştirdiğini göstermekte ve proje yönetimi alanında liderlik literatürüne katkıda bulunmaktadır. Proje ortamlarının dinamik ve belirsiz doğası göz önüne alınarak bu çalışma, hem araştırmacılar hem de uygulayıcılar için katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world where rapid transformation and complexity prevail, projects have become a dynamic process that goes beyond a structured task sequence and combines strategic vision, adaptability and interdisciplinary collaboration. This study examines the effects of authentic leadership on task performance in project organizations. Data were collected from 234 individuals working in various projects and the findings were analyzed using structural equation modeling. The results confirm that there are significant and positive relationships between authentic leadership and job autonomy, job retention and task performance. In addition, it was found that job autonomy partially mediates the relationship between authentic leadership and task performance, while job retention plays a full mediating role. This study shows how authentic leadership increases employees' autonomy and commitment, ultimately improving their performance in project environments and contributes to the leadership literature in the field of project management. Considering the dynamic and uncertain nature of project environments, this study offers contributions for both researchers and practitioners.