3 boyutlu basılan kron restorasyonlarında kullanılan rezin materyallerinin yüzey pürüzlülüklerinin ve optik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of surface roughness and optical properties of resin materials used in 3D-printed crown restorations
  1. Tez No: 930717
  2. Yazar: KAYRA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER AKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, diş hekimliğinde kullanılan üç boyutlu baskı teknolojisi ile üretilen restoratif materyallerin, geleneksel inley, onley ve kron materyallerine alternatif olarak klinik kullanıma uygunluğunu incelemektir. Bu kapsamda, üç boyutlu baskı ile üretilen materyallerin fırçalama sonrası renk stabilitesi, yüzey pürüzlülüğü ve hacimsel değişim gibi parametreler açısından dayanıklılığı değerlendirilecektir. Bu materyallerin geleneksel restoratif materyallerle karşılaştırılması yapılarak, uzun vadeli klinik başarıları araştırılacaktır. Yöntem: Çalışmada, üç boyutlu baskı ile üretilen restoratif materyaller, fırçalama simülasyonlarına tabi tutularak test edilecektir. Fırçalama sonrası renk stabilitesi, yüzey pürüzlülüğü ve hacimsel değişim gibi parametreler ölçülerek değerlendirme yapılacaktır. Üretilen materyaller, geleneksel restoratif materyallerle karşılaştırılarak sonuçların analizi gerçekleştirilecektir. Çalışma, laboratuvar ortamında standart test yöntemleri ile yürütülecektir ve sonuçlar hem estetik hem de işlevsel dayanıklılık açısından incelenecektir. Bu yöntem, materyallerin klinik uygulamalar için uygunluğunu belirlemek ve gelecekteki restoratif tedavi süreçlerine katkı sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Bulgular: Fırçalama sonrası materyallerin alternatifleriyle karşılaştırıldığı zaman renk stabilitesi yüzey pürüzlülüğüve hacimsel olarak değişimler istatistiksel olarak farklılık göstermiştir. Sonuçlar: Fırçalama sonrası restoratif materyallerin renk stabilitesi, yüzey pürüzlülüğü ve ağırlık kayıpları gibi parametrelerde önemli farklılıklar gözlemlenmiştir. Klinik uygulamalarda, estetik ve biyolojik başarıyı artırmak için fırçalamaya dayanıklı materyallerin tercih edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the clinical applicability of restorative materials produced using 3D printing technology in dentistry as an alternative to traditional inlay, onlay, and crown materials. In this context, the durability of 3D-printed materials will be assessed in terms of parameters such as post-brushing color stability, surface roughness, and volumetric changes. A comparison will be made between these materials and traditional restorative materials to investigate their long-term clinical success. Methods: In this study, restorative materials produced using 3D printing technology will be subjected to brushing simulations for testing. Post-brushing parameters such as color stability, surface roughness, and volumetric changes will be measured and evaluated. The produced materials will be compared with traditional restorative materials, and the results will be analyzed. The study will be conducted in a laboratory environment using standard testing methods, and the results will be examined in terms of both aesthetic and functional durability. This methodology is designed to determine the clinical applicability of the materials and contribute to future restorative treatment processes. Findings: Statistically significant differences were observed in the color stability, surface roughness, and volumetric changes of the materials when compared to their alternatives after brushing. Conclusions: Post-brushing, significant differences were identified in parameters such as color stability, surface roughness, and weight loss of restorative materials. In clinical applications, materials resistant to brushing should be preferred to enhance aesthetic and biological success.