Chincap tedavisi sonrasında temporomandibular eklemdeki morfolojik değişimlerin lateral sefalometrik radyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of morphological changes in the temporomandibular joint after Chincap treatment with lateral cephalometric radiography
- Tez No: 930744
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÖKALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez araştırmasının amacı iskeletsel büyüme döneminde mandibular prognatiye bağlı Sınıf III maloklüzyonun chincap ile tedavisinin iskeletsel, dentoalveolar, yumuşak doku ve temporomandibular ekleme etkisinin araştırılması ve elde edilen verilerin tedavi olmamış iskeletsel Sınıf I ve III maloklüzyon ile karşılaştırılmasıdır. Güç analizi G Power 3.1 programı kullanılarak yapılmıştır. Tedavi ve Kontrol olmak üzere iki araştırma grubu oluşturulmuş; Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı kliniğine farklı tarihlerde başvuran chincap ile tedavi edilmiş iskeletsel Sınıf III anomaliye sahip 7 kadın, 8 erkek; toplam 15 bireyin ortodontik kayıtlarından tedavi grubu; Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı Arşivinde 1991-1995 yılları arasında tedavi edilmeden takip edilen iskeletsel Sınıf I ve Sınıf III anomaliye sahip 2 kadın, 11 erkek; toplam 13 bireyin longitudinal ortodontik kayıtlarından kontrol grubu oluşturulmuştur. Tedavi grubunda 10 birey prepeak, 3 birey peak ve 2 birey postpeak büyüme gelişim dönemindeyken, kontrol grubunda 8 birey prepeak, 2 bireypeak ve 3 birey postpeak büyüme dönemindedir. Tedavi grubu için T0 ve T1 dönemleri arasında ortalama 20,9 ay, kontrol grubu için ise ortalama 16 aydır. Ölçümler dijital ortamda AutoCAD programı (AutoCAD 2024, Autodesk Inc., San Francisco, CA, USA) kullanılarak yapılmıştır. İstatiksel analizler SPSS 26 programı ile yapılmıştır. Tedavi ve Kontrol gruplarının tedavi başı, sonu ve bunlar arasındaki fark ölçümlerinin ayrı ayrı karşılaştırılmasında nonparametrik Mann-Whitney U analiz yöntemi kullanılmıştır. Tedavi ve Kontrol grubunda tedavi başı ve sonrası ölçümlerin karşılaştırılmasında ise nonparametrik yöntem olan Wilcoxon sıralı işaretler testi yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca her bir grupta sefalometrik ve TME fark ölçümleri arasındaki ilişki Spearman Brown korelasyon yöntemi ile karşılaştırılmıştır. Tedavi grubunda ANB, overjet ve Wits ölçümlerinde anlamlı artış bulunmuştur ve Sınıf III ilişki iyileştirilmiştir. Gözlem süresince Kontrol Grubunda ANB, Wits ve overjet anlamlı olarak azalmış, sınıf III maloklüzyona ağırlaşmıştır. Tedavi grubunda Chincap'e rağmen mandibular efektif boyut (Co-Gn), mandibular ramus (Co-Go) ve mandibular korpusta (Go-Gn) büyüme devam etmiştir. Chincap ile ramusta“swing-back”görülmüş ve alt ön yüz yüksekliği artmıştır, maksiller keserlerde proklinasyon görülürken mandibular keserlerde retroklinasyon görülmüştür. Bu bulguları takip edecek şekilde yumuşak dokularda iyileşme saptanmıştır. Chincap kondilin glenoid fossadaki konumunda etkili olmuştur. Tedavi sonunda kondil glenoid fossada daha anteriorda konumlanmıştır. Bu sonuç kondil başının anteriora doğru eğimlendiğini düşündürmüştür. Kontrol grubunda temporomandibular eklem ölçümlerinde anlamlı bir değişiklik görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis research is to investigate the effects of Chincap treatment of Class III malocclusion due to mandibular prognathia during the skeletal growth period on skeletal, dentoalveolar, soft tissue and temporomandibular joints and to compare the obtained data with untreated skeletal Class I and III malocclusion. Power analysis was performed using G Power 3.1 program. Two research groups were created as treatment and control. The treatment group was created from the orthodontic records of 15 individuals; 7 females and 8 males with skeletal Class III anomalies treated with chincaps who applied to the Ankara University, Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics clinic on different dates; and the control group was created from the longitudinal orthodontic records of 13 individuals; 2 females and 11 males with skeletal Class I and Class III anomalies who were followed up without treatment between 1991 and 1995 in the Ankara University, Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics archives. In the treatment group, 10 individuals were in prepeak, 3 individuals were in peak and 2 individuals were in postpeak growth period, while in the control group, 8 individuals were in prepeak, 2 individuals were in peak and 3 individuals were in postpeak growth period. The average time between T0 and T1 periods for the treatment group was 20.9 months, and the average time for the control group was 16 months. The measurements were made digitally using the AutoCAD program (AutoCAD 2024, Autodesk Inc., San Francisco, CA, USA). Statistical analyses were performed with the SPSS 26 program. Nonparametric Mann-Whitney U analysis method was used in the comparison of the pre- treatment, post-treatment and difference measurements between the Treatment and Control groups separately. In the comparison of pre-treatment and post-treatment measurements in the Treatment and Control groups, the nonparametric Wilcoxon ordinal signs test was used. In addition, the relationship between cephalometric and TMJ difference measurements in each group was compared using the Spearman Brown correlation method. ANB, overjet and Wits measurements were found to increase significantly in the treatment group and the Class III relationship was improved. During the observation period, ANB, Wits and overjet decreased significantly in the Control Group, and Class III malocclusion worsened. Despite the Chincap, growth continued in the mandibular effective dimension (Co-Gn), mandibular ramus (Co-Go) and mandibular corpus (Go-Gn) in the treatment group. With the Chincap, a“swing-back”was observed in the ramus and the lower anterior facial height increased, proclination was observed in the maxillary incisors, while retroclination was observed in the mandibular incisors. Improvement was observed in the soft tissues following these findings. The Chincap was effective in the position of the condyle in the glenoid fossa. At the end of the treatment, the condyle was positioned more anteriorly in the glenoid fossa. This result suggested that the condyle head was inclined anteriorly. No significant change was observed in the temporomandibular joint measurements in the control group.