İmmün kontrol noktası inhibitörü tedavisi alan renal hücreli kanser tanılı hastalarda Gustave Roussy immün skorunun sağkalım ve progresyonsuz sağkalımı ön görmede etkisi
The impact of the Gustave Roussy immune score on predicting survival and progression-free survival in patients with renal cell carcinoma receiving immune checkpoint inhibitor therapy
- Tez No: 930745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN UÇAR, UZMAN YUSUFCAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada renal hücreli kanser tanısı ile immün kontrol noktası inhibisyonu tedavisi almış olan hastaların tedavi başlangıcından önceki değerleri ile elde edilen Gustave Roussy immün skoru ve diğer skorlama sistemlerinin puanlarına dayanılarak hastaların tedavi sonrası genel sağkalım ve progresyonsuz sağkalım sürelerinin ön görülebileceği hipotezi test edilmiştir. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli retrospektif vaka kontrol çalışmasına 08.09.2017 ve 01.11.2024 tarihleri arasında nivolumab tedavisi almış olan 88 hasta dahil edildi. Dahil edilme kriterlerine uyan hastaların tanı, ameliyat, tedavi başlangıç tarihleri, laboratuvar değerleri, komorbiditeleri, görüntüleme sonuçları, patoloji raporları hastanemiz sisteminden ve arşiv dosyalarından kaydedildi. Hastaların skorları manuel olarak hesaplandı. Bulgular: Hastaların 58'i (%65.9) erkek olup ortalama immünoterapi başlama yaşları 62.0 (min:31, mak:85) idi. Hastaların 52'si (%59.09) 2.basamakta nivolumab almıştı. Tedaviden itibaren genel sağkalım süresi median 13.5 ay (en uzun 82 en kısa 1 ay) olarak kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim:In this study, the hypothesis that overall survival and progression-free survival durations of patients treated with immune checkpoint inhibitors for renal cell carcinoma can be predicted based on pre-treatment values of the Gustave Roussy immune score and other scoring systems was tested. Materials and Methods: A single-center retrospective case-control study included 88 patients who received nivolumab treatment between September 8, 2017, and November 1, 2024. The diagnosis, surgery, and treatment initiation dates, laboratory values, comorbidities, imaging results, and pathology reports of patients meeting the inclusion criteria were recorded from our hospital's system and archive files. The scores of the patients were calculated manually. Results: Of the patients, 58 (65.9%) were male, with a mean age of 62.0 years at the initiation of immunotherapy (min: 31, max: 85). Fifty-two patients (59.09%) received nivolumab in the second-line setting. Median overall survival following treatment was 13.5 months (min:1, max:82 months).