Geç başlangıçlı fetal gelişim kısıtlılığı olgularında tahmini fetal ağırlık ve abdominal çevre büyüme velositesinin perinatal sonuçları öngörmedeki prediktif değeri: Retrospektif kohort çalışma
The predictive value of estimated fetal weight and abdominal circumference growth velocities for perinatal outcomes in late-onset fetal growth restri̇cti̇on: A retrospecti̇ve cohort study
- Tez No: 955299
- Danışmanlar: PROF. PINAR KUMRU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Çalışmamızın temel amacı, geç başlangıçlı fetal gelişim kısıtlılığı (FGR) ile komplike gebeliklerde tahmini fetal ağırlık (EFW) ve abdominal çevre (AC) büyüme hızlarının olumsuz perinatal sonuçlarla ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif kohort çalışması olarak tasarlanmış olup, çalışmamızda Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde Ocak 2023- Aralık 2024 tarihleri arasında doğumu gerçekleşen geç başlangıçlı FGR tanısı almış gebelikler incelenmiştir. Geç başlangıçlı FGR tanısı için kriterler 32. gebelik haftasının üzerinde tanı alma ve tanı anında EFW ve/veya AC ölçümlerinin 10. persentilin altında olması olarak belirlenmiştir. 19-40 yaş arası ve gestasyonel haftası ilk trimester USG ile teyitlenmiş olan 370 tekil gebelik çalışmaya dahil edilmiştir. Büyüme velositesi, 30–37. gebelik haftaları arasında, en az 14 gün ve en fazla 35 gün arayla yapılmış iki ardışık ultrasonografi ölçümünden elde edilen biyometrik verilerden her iki ölçüm arasındaki farkın gün cinsinden süreye bölünerek hesaplanmıştır. Olumsuz perinatal sonuçlar“neonatal ölüm, 5.dk APGAR skorunun 7'nin altında olması, kord pH değerinin 7.1'in altında olması, yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatış, intraventriküler kanama ve respiratuar distress”kriterlerinden en az birinin meydana gelmesi olarak tanımlanmıştır. Hesaplanan büyüme velositeleri ile birlikte diğer ultrasonografik parametrelerin, maternal sosyodemografik ve özgeçmiş özelliklerin olumsuz perinatal sonuçları öngörmedeki etkinliği değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 370 geç başlangıçlı FGR olgusunun %28.6'sında olumsuz perinatal sonuç izlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary aim of our study was to investigate the association between estimated fetal weight (EFW) and abdominal circumference (AC) growth velocities and adverse perinatal outcomes in pregnancies complicated by late-onset fetal growth restriction (FGR). Materials and Methods: Our study was designed as a retrospective cohort study, and it included pregnancies diagnosed with late-onset FGR and delivered between January 2023 and December 2024 at the Health Sciences University Zeynep Kamil Women and Childrens Diseases Training and Research Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology. Late-onset FGR was diagnosed as the EFW and/or AC measured below the 10th percentile after 32 weeks of gestation. Growth velocity was calculated using two consecutive ultrasound measurements performed between 30 and 37 weeks of gestation, with an interval of at least 14 and at most 35 days apart, by dividing the difference between the two measurements by the number of days between them. Adverse perinatal outcomes were defined as the presence of at least one of the following: neonatal death, 5th-minute APGAR score