Kadın futbolunda Türkiye Süper Ligi ve Şampiyonlar Ligi'ndeki müsabakalarda, oyun formasyonları ve stratejik varyasyonların karşılaştırılması
Comparison of game formations and strategic variations women's football competitions Turkish Super League and UEFA Champions League
  1. Tez No: 930792
  2. Yazar: ÜLKÜHAN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KIZILET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kadın futbolunda Türkiye Süper Ligi ile UEFA Şampiyonlar Ligi arasında oyun formasyonları ve stratejik varyasyonları karşılaştırarak, kadın futbolunda uygulanan taktikler üzerinde genel bir fikre sahip olmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, 2022-2023 sezonu Türkiye Süper Ligi ve 2022 sezonu UEFA Şampiyonlar Ligi'nde oynanan çeyrek final, yarı final ve final olmak üzere 26 müsabakayı içermektedir. Maç görüntüleri Supervisor programı üzerinden analiz edilmiş, toplanılan veriler Excel belgesinde oluşturulan çizelge üzerine not edilmiştir. Bulgular: UEFA Şampiyonlar Ligi ile Türkiye Süper Ligi'nde oyun formasyonları (saha dizilişleri) açısından anlamlı farklılık bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare game formations and strategic variations between the Turkish Women's Super League and the UEFA Women's Champions League, thereby gaining a comprehensive understanding of tactics applied in women's football. Material and Method: The research encompasses 26 matches played during the 20222023 season of the Turkish Women's Super League and the 2022 season of the UEFA Women's Champions League, specifically focusing on the quarterfinals, semifinals, and finals. Match footage was analyzed using the Supervisor software, and the collected data were recorded on a spreadsheet created in Excel. Findings: As a result of the findings of the research; no significant difference was found in terms of Game Formations between UEFA Champions League and Turkish Super League (p>0.05).