Prekonsepsiyonel dönemdeki kadınlara sağlığı geliştirme modeli doğrultusunda verilen eğitimin fertilite farkındalığı, prekonsepsiyonel bilgi ve tutum düzeylerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of education given to preconceptional women in line with the health promotion model on fertility awareness, preconceptional knowledge and attitude levels: A randomized controlled study
- Tez No: 930793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırmada prekonsepsiyonel dönemdeki kadınlara sağlığı geliştirme modeli doğrultusunda verilen eğitimin fertilite farkındalığı, prekonsepsiyonel bilgi ve tutum düzeylerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma prospektif, tek merkezli ve randomize kontrollü bir çalışmadır. Çalışma Türkiye'nin Orta Anadolu bölgesine bağlı bir ilçe toplum sağlığı merkezinde gerçekleştirildi. Toplum sağlığı merkezine kayıtlı prekonsepsiyonel dönemdeki 138 kadın araştırmaya dahil edildi. Katılımcılar eğitim grubu (n = 69) ve kontrol grubu (n = 69) olmak üzere rastgele iki gruba ayrılmıştır. Eğitim grubundaki kadınlara sağlığı geliştirme modeli doğrultusunda hazırlanan fertilite farkındalığı ve prekonsepsiyonel bilgi düzeyini arttırmaya yönelik beş günlük bir eğitim verildi. Kontrol grubundaki kadınlara ise eğitim verilmemiştir. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Fertilite Farkındalık Ölçeği (FFÖ), Prekonsepsiyonel Bilgi ve Tutum Ölçeği (PKTÖ) ve Sağlığı Gelistirme Modeli Doğrultusunda Hazırlanan Eğitimin Klinik Değerlendirme FormuSağlığı Geliştirme Modeline Sağlığı Geliştirme Planının Klinik Değerlendirmesi Formu kullanılarak toplanmıştır. Sağlığı geliştirme modeli doğrultusunda verilen eğitimin, eğitim grubundaki kadınların kontrol grubuna göre fertilite farkındalık ölçeği toplam puanı ve alt boyutlarının puan ortalamalarının, eğitimden hemen sonra ve üç ay sonra daha yüksek ve istatistiksel olarak anlamlı bunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to evaluate the effects of the education given to women in the preconceptional period in line with the health promotion model on fertility awareness, preconceptional knowledge and attitude levels. This study is a prospective, single-center and randomized controlled study. The study was conducted in a district community health center in the Central Anatolia region of Turkey. 138 women in the preconceptional period registered in the community health center were included in the study. Participants were randomly divided into two groups as the education group (n = 69) and the control group (n = 69). The women in the education group were given a five-day education prepared in line with the health promotion model to increase fertility awareness and preconceptional knowledge levels. The women in the control group were not given any education. Data were collected using the Personal Information Form, Fertility Awareness Scale (FAS), Preconceptional Knowledge and Attitude Scale (PCAS) and the Health Promotion Model Health Promotion Plan Clinical Evaluation Form. The education given in line with the health promotion model, the fertility awareness scale total score and sub-dimension mean scores of the women in the training group compared to the control group were found to be higher and statistically significant immediately after the education and three months later (p0.05).