Yetim G protein-kenetli reseptör ailesine ait GPR37'nin aktive ettiği sinyal yolaklarının incelenmesi
Investigation of signaling pathways activated by the ORPHAN G protein-coupled receptor GPR37
- Tez No: 930804
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİ KAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biyoloji, Biyoteknoloji, Biophysics, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
G Protein-Kenetli Reseptör 37 (GPR37), nörokorumadaki rolünden ve nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde potansiyel terapötik hedef olmasından dolayı dikkat çekmektedir. Prosaposin ve onun sentetik türevi olan prosaptit TX14(A), GPR37'nin potansiyel bir ligandı olarak öne çıkmakta ve bunların GPR37'nin hücresel sinyal yolakları üzerindeki etkileri hâlâ araştırılmaktadır. Bu çalışma, prosaptit ile aktive edilen GPR37'nin PI3K-AKT-mTOR sinyal yolağındaki etkilerini incelemektedir. GPR37 aktivasyonu, PI3K p85 ve mTOR fosforilasyonunda artışa, ancak p70S6K ve AKT fosforilasyonunda azalmaya yol açarak, bu yolağın karmaşık bir şekilde düzenlendiğini göstermektedir. Ayrıca, prosaptit ile muamele edildikten sonra GPR37, plazma membranından hücre içi bölgelere geçerek lokalizasyonunda dinamik değişiklikler göstermiştir. GPR37'nin difüzyon özellikleri ayrıca floresan korelasyon spektroskopisi (FCS) ve dev plazma membran vezikülleri (GPMV'ler) kullanılarak araştırıldı. GPR37'nin hücrelerdeki difüzyon katsayısı, muhtemelen hücre içi bölümlerde tutulması nedeniyle, membrana bağlı reseptörler için beklenenden daha yüksek çıkmıştır. GPMV'lerde GPR37, hücre içi karmaşıklıklardan bağımsız, daha sade bir lipid çift katmanlı ortamda, membran proteinlerinin tipik davranışına uygun olarak daha düşük difüzyon katsayıları sergilemiştir. Bu gözlemler, GPR37'nin karmaşık trafik davranışı ve difüzyon dinamikleri sergilediğini göstermektedir. Prosaptit aktivasyonu, önemli hücresel yolaklarının potansiyel modülasyonuna dair fikir verirken, GPR37'nin biyolojik rollerinin altında yatan karmaşık mekanizmaları tam olarak ortaya çıkarmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
G Protein-Coupled Receptor 37 (GPR37) has attracted attention due to its role in neuroprotection and its potential as a therapeutic target in neurodegenerative diseases. Prosaposin and its synthetic derivative prosaptide TX14(A) are a potential ligand of GPR37, and its effects on cellular signaling pathways of GPR37 remain under exploration. This study explores the downstream impacts of prosaptide-activated GPR37 on the PI3K-AKT-mTOR signaling pathway. GPR37 activation led to increased phosphorylation of PI3K p85 and mTOR, but a decrease in p70S6K and AKT phosphorylation in GPR37-transfected cells, indicating complex regulation of the pathway. Furthermore, upon prosaptide treatment, GPR37 displayed dynamic changes in its localization, shifting from the plasma membrane to intracellular regions. The diffusion properties of GPR37 were also investigated using fluorescence correlation spectroscopy (FCS) and giant plasma membrane vesicles (GPMVs). The diffusion coefficient of GPR37 in cells was higher than anticipated for membrane-bound receptors, potentially due to their retention in intracellular compartments. In GPMVs, GPR37 demonstrated lower diffusion coefficients, reflecting the behavior of membrane proteins in a simplified lipid bilayer environment, free from intracellular complexities.These observations suggest that GPR37 exhibits complex trafficking behavior and diffusion dynamics. While prosaptide activation provides insight into the potential modulation of key cellular pathways, further research is needed to fully uncover the intricate mechanisms underlying GPR37's biological roles.