Kurun gazetesinde yer alan çocuk sayfalarındaki metinlerin değerler eğitimi ve kök değerler açısından incelenmesi
Analysis of texts in children's pages in kurun newspaper in terms of values ​​education and core values
  1. Tez No: 930811
  2. Yazar: ASIM ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. YILMAZ YEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kurun, Mehmet Asım Us'un sahibi olduğu 22 Kasım 1934 ile 31 Aralık 1938 tarihleri arasında ulusal çapta yayımlanan bir gazetedir. Gazete, Vakit gazetesinin isminin Atatürk'ün dilde başlattığı sadeleştirme çabalarına uyularak değiştirilmesi neticesinde yayım hayatına başlamış ve 1 Ocak 1939 tarihi itibarıyla tekrar Vakit ismini almıştır. Bu çalışmada, yaklaşık 4 yıllık süre zarfında Kurun adıyla yayımlanan gazetenin açık kaynaklarda yer alan bütün sayıları taranmış ve 108 farklı sayıda çocuk sayfası tespit edilmiştir. Söz konusu sayfalarda yer alan 1033 metin incelenmiş, türlerine göre tasnif edilmiş ve dönemin çocuk eğitimi“Değerler Eğitimi”açısından gözlemlenmiştir. Çocuk sayfalarında yer alan metinlerin bir kısmında kök değerlere yer verildiği anlaşılmış ve metinler 10 kök değere göre sınıflandırılmıştır. Nitel bir araştırma olarak devam eden çalışmada doküman incelemesi yapılmış, elde edilen veriler betimsel içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucu elde edilen bulgulara göre sadece sınırlı sayıdaki metinlerde değerler eğitimine uygun kazanımlar elde edilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Kurun is a newspaper published nationally between 22 November 1934 and 31 December 1938, owned by Mehmet Asım Us. The newspaper began its publication life as a result of the name of the Vakit newspaper being changed in accordance with Atatürk's efforts to simplify the language, and as of January 1, 1939, it was renamed Vakit again. In this study, all issues in open sources of the newspaper published under the name Kurun for a period of approximately 4 years were scanned and 108 different children's pages were identified. 1033 texts on the pages in question were examined, classified according to their types, and the period's child education was observed in terms of“Values Education.”It was understood that some of the texts on the children's pages included root values, and the texts were classified according to 10 root values. In the study, which continues as a qualitative research, a document review was conducted, and the obtained data were analyzed with descriptive content analysis. According to the findings of the research, it was concluded that outcomes suitable for values education can be achieved only in a limited number of texts.