Farklı dikim mesafelerinin Yomralı fındık çeşidinde bitki gelişimi ve verime başlama üzerine etkileri
Determination of the effects of different planting distances on plant development and starting to yield in Yomralı hazelnut cultivar
  1. Tez No: 930826
  2. Yazar: ASLI ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT SERDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Fındık yetiştiriciliğinin sürdürülebilirliği için karlılığın yüksek olması gerekmektedir. Bu bakımdan yeni bahçe tesisinde verimli çeşitlerin ve uygun terbiye sistemlerinin tercih edilmesi önerilmektedir. Son yıllarda mekanizasyonun daha iyi kullanılarak yetiştiricilik maliyetlerinin azaltılması bakımından tek gövde yetiştiriciliğe eğilim artmaktadır. Ancak bunun için bahçe tesisinde farklı çeşitler için en uygun mesafelerin belirlenmesi gerekmektedir. Bu araştırmada 2019 yılında 'Yomrali' fındık çeşidi ile tesis edilmiş fındık bahçesinde farklı sıra üzeri dikim mesafelerinin (1.5, 3.0 ve 4.5 m) bitkilerin vejetatif ve generatif gelişmeleri üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırma Samsun'un Çarşamba ilçesinde bir üretici bahçesinde 2022-2024 yıllarında (bitkilerin 3-5. yaprak yıllarında) yürütülmüştür. 'Yomrali' fındık çeşidinde tek gövde yetiştircilikte en uygun dikim mesafesinin belirlenmesi amacıyla bitki gelişimi ve verime başlama özellikleri incelenmiştir. Çalışmada dikim mesafeleri arasında bitki gelişimi bakımından farklılık bulunmamıştır. En yüksek dekara verim 1.5 m sıra üzeri mesafesinden (3. yaprak yılında 81.6 ve 4. yaprak yılında 124.0 kg/da) elde edilmiştir. Araştırma sonucunda 'Yomrali' fındık çeşidinde bahçe tesisinin ilk yıllarında yüksek verim elde etmek için sık dikim uygulamasının (1.5 m) daha uygun olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte daha sonraki yıllarda budamalarla bitki gelişimi ile verim arasındaki fizyolojik dengenin korunması ve gerektiğinde bitki seyreltmesi yapılması tavsiye edilmiştir. Bu konu ile ilgili olarak daha net sonuçlara ulaşabilmesi ve üreticilere daha doğru tavsiyeler sunulabilmesi amacıyla araştırmanın devam ettirilmesi tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
For the sustainability of hazelnut cultivation, it is essential to maintain high profitability. In this regard, the establishment of new orchards should prioritize productive cultivars and appropriate training systems. In the recent years, there has been an increasing trend toward single-stem cultivation to reduce production costs by utilizing mechanization more effectively. However, determining the most suitable planting distances for different cultivars is crucial during orchard establishment. This study examined the effects of different planting distances (1.5, 3.0, and 4.5 m) on the vegetative and generative growth of hazelnut plants in an orchard established in 2019 with the 'Yomrali' hazelnut cultivar. The research was conducted between 2022 and 2024 (during the plants' 3rd to 5th leaf years) in a grower's orchard in the Çarşamba district of Samsun province. The study aimed to determine the optimal planting distance for single-stem cultivation of the 'Yomrali' cultivar by analyzing plant growth and yield initiation characteristics. The results showed no significant differences in plant growth among the planting distances. However, the highest yield unit area was obtained from the 1.5 m intra-row spacing, with yields of 81.6 kg/da in the 3rd leaf year and 124.0 kg/da in the 4th leaf year. The study concluded that, during the initial years of orchard establishment, dense planting (1.5 m) is more suitable for achieving high yields with the 'Yomrali' cultivar. Nevertheless, in subsequent years, it is recommended to maintain the physiological balance between plant growth and yield through pruning and, if necessary, thinning of plants. To obtain more definitive results and provide better guidance for growers, it is advised that further research be conducted on this topic.