The critical political economy of the internet in Türkiye: The relations of production in the independent digital news media
Türkiye'de internetin eleştirel ekonomi politiği: Bağımsız dijital haber medyasında üretim ilişkileri
  1. Tez No: 930954
  2. Yazar: YAĞMUR ÇENBERLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA HEPDİNÇLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema ve Medya Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu çalışmada internetin eleştirel ekonomi politiği, bağımsız dijital haber medyasının üretim ilişkilerini odağa alarak araştırılmıştır. Medya özgürlüğü üzerindeki etkisinin anlaşılması amacıyla internet servis sağlayıcıları ve dijital platformlardan oluşan internet altyapısı ve internet yönetişimi araştırmanın ana sorunsalını oluşturmaktadır. Haber üretiminin dağıtım süreciyle olan içsel ilişkisini ortaya koymak için bağımsız dijital doğumlu haber kuruluşlarında çalışan gazetecilerden ve telekomünikasyon, dijital platformlar ve internet yönetişimi alanındaki uzmanlardan oluşan toplam 29 kişi ile derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerin sonunda dağıtım sürecinin üretim ilişkilerine egemen olduğu ve bu egemenlik durumunun bağımsız dijital medyanın internet servis sağlayıcıları ve dijital platformlar tarafından metalaştırılmasının bir sonucu olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Gazetecilerde yabancılaşmaya neden olduğu gözlemlenen bu tespit, medya özgürlüğü pahasına bağımsız djital medya kuruluşlarının varlıklarını korumak için otosansürün ve haber üretim sürecindeki değişikliklerin bir pazarlık aracına dönüştürüldüğünü ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation thesis, the critical political economy of the internet is investigated with a focus on the relations of production in the independent digital news media in Türkiye. The infrastructure of the internet, which consists of the internet service providers and the digital platforms, and the internet governance are problematized in terms of establishing their impact on media freedom. In order to explore this intrinsic relationship of the news production with the distribution process, 29 semi-structured in-depth interviews were conducted with the journalists who work at the independent digital native news organizations and the experts on the telecommunications, digital platforms and the internet governance. As a result, it is found out that the distribution process dominates the relations of production, which is the consequence of the commodification of the independent digital news media by the internet service providers and the digital platforms. This reveals the alienation of journalists that causes self-censorship and modification in the news production to become the instruments of bargaining in order to preserve the existence of the independent digital news organizations at the expense of media freedom.