Liberteryenizm perspektifinden taşıyıcı annelik
Surrogate motherhood from the perspective of libertarianism
- Tez No: 930953
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLARA BUKET DİDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Taşıyıcı annelik, dünya çapında doğum oranlarının hızla düşmesi karşısında önemini yıllar içerisinde artıracağı düşünülen bir pratiktir. Bir kadının, başka bir kişiye veya çifte teslim etmek amacıyla bir bebeğe hamile kalmasını ve onu doğurmasını içeren bu uygulamanın yalnızca hukuki zeminden değil, felsefi zeminden de incelenmesi önem arz etmektedir. Özellikle Amerika'nın New Jersey eyaletinde görülen M Bebek Davası sonrası taşıyıcı anneliğin görünürlüğü artmış ve bu uygulama üzerine büyük bir düşün inşa edilmeye başlanmıştır. İçerisinde hem taşıyıcı annelik yanlısı hem de taşıyıcı annelik karşıtı görüşlerin bulunduğu bu düşünde bireyin özgürlüğünü radikal biçimde savunan bir siyaset felsefesi olan liberteryenizmin izleri oldukça siliktir. Fakat taşıyıcı annelik gibi çok aktörlü ve tartışmalı bir konunun konservatif görüşlerin yanı sıra özgürlükçü görüşler perspektifinden de incelenmesi önem arz etmektedir zira fikirlerin zenginleşmesi ulaşılacak sonucun yoğrulduğu arka planın zenginleşmesi anlamına gelecektir. Bu amaçla çalışma, liberteryen düşüncenin temel tezlerinden yola çıkılarak taşıyıcı anneliğin liberteryen bir yorumunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmanın“Üreme, Yardımcı Üreme Yöntemleri ve Taşıyıcı Annelik”başlıklı ilk bölümünde taşıyıcı annelik tartışmalarının adeta bir panoramasını sunan M Bebek Davası, çocuk sahibi olmak isteyen kişilerin üreme motivasyonları ve üreyememe durumundaki olumsuz deneyimleri, yardımcı üreme yöntemleri ve bir yardımcı üreme yöntemi olan taşıyıcı annelik uygulaması incelenmiştir. Çalışmanın“Liberteryenizm Perspektifinden Taşıyıcı Annelik”başlıklı ikinci ve son bölümünde ise taşıyıcı annelik karşıtlarının sunduğu itirazlar üzerinden liberteryenizmin temel tezleri incelenmiş ve bulunan sonuçlar taşıyıcı anneliğe uyarlanmıştır. Bu bağlamda liberteryenizmin öz sahiplik ilkesi, devredilmez haklar anlayışı, saldırmazlık ilkesi, sözleşme teorisi, mülkiyet teorisi ve ebeveyn-bebek ilişkisi anlayışı üzerinden çalışma yürütülmüştür. Sonuç olarak, sayılan ilkeler ışığında ve ele alınan yazarlar ekseninde liberteryen düşüncede taşıyıcı annelik uygulamasında bir beis görülmeyeceğine fakat taşıyıcı annelik sözleşmesine tarafların uymaması hâlinde sözleşmenin hukuki zeminde uygulanabilirliği konusunda yazarlar arasında ayrışma yaşanacağına ulaşılmıştır. Çalışmanın taşıyıcı annelik üzerine literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Surrogate motherhood is a practice that is expected to increase in importance over the years in the face of the rapid decline in birth rates worldwide. It is important to examine this practice, which involves a woman becoming pregnant with and giving birth to a baby in order to deliver it to another person or couple, not only on legal grounds but also on philosophical grounds. Especially after the Baby M Case in New Jersey, the visibility of surrogacy has increased and a great deal of thought has begun to be built on this practice. In this thought, which includes both pro-surrogacy and anti-surrogacy views, the traces of libertarianism, a political philosophy that radically defends the freedom of the individual, are quite faint. However, it is important to examine a multi-actor and controversial issue such as surrogacy from the perspective of libertarian views as well as conservative views, since the refinement of ideas will mean the enrichment of the background on which the conclusion is formed. For this purpose, the study aims to present a libertarian interpretation of surrogacy based on the basic theses of libertarian thought. In the first part of the study titled“Reproduction, Assisted Reproductive Methods and Surrogacy”, the M Baby Case, which provides a panorama of the surrogacy debate, the reproductive motivations of people who want to have children and their negative experiences in case of inability to reproduce, assisted reproductive methods and surrogacy as an assisted reproductive method are examined. In the second and final part of the study titled“Surrogacy from the Perspective of Libertarianism”, the basic theses of libertarianism are examined through the objections presented by the opponents of surrogacy and the results are adapted to surrogacy. In this context, libertarianism's principle of self-ownership, the understanding of inalienable rights, the principle of non-aggression, contract theory, property theory and the understanding of the parent-child relationship were analyzed. As a result, in the light of the aforementioned principles and on the axis of the authors discussed, it has been concluded that there is no harm in the practice of surrogacy in libertarian thought, but in case the parties do not comply with the surrogacy contract, there will be a divergence among the authors regarding the enforceability of the contract on legal grounds. It is thought that the study will contribute to the literature on surrogacy.