Belediye hizmet algısının oy verme davranışına etkisi Isparta il merkezi örneği
The effect of municipal service perception on voting behavior: The example of Isparta city center
  1. Tez No: 930972
  2. Yazar: EZEL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, Isparta il merkezinde yaşayan ve oy kullanma potansiyeline sahip bireylerin belediye hizmetlerine dair algılarının oy verme davranışları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma verileri, R Studio istatistik yazılımı kullanılarak Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, belediye hizmetlerinin seçmenlerin oy verme kararları üzerinde farklı seviyelerde etkiler yarattığını ortaya koymaktadır. Özellikle kültür, sanat, turizm, imar ve ulaşım hizmetleri, seçmen davranışını güçlü ve olumlu yönde etkilerken, sosyal hizmetler gibi bazı alanlarda belediye performansının seçmen beklentilerini tam olarak karşılayamadığı görülmüştür. Bu sonuçlar, belediyelerin hizmet önceliklerini yeniden değerlendirmeleri ve seçmen memnuniyetini artırmak amacıyla hizmetlerini daha verimli şekilde planlamaları gerektiğine işaret etmektedir. Araştırma, belediyelerin hizmet stratejilerini gözden geçirerek, seçmenlerin beklentilerine daha iyi cevap verecek bir yaklaşım geliştirmelerinin önemine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of the perceptions of individuals living in the city center of Isparta and having the potential to vote on their voting behaviors. The research data were analyzed using the R Studio statistical software using Partial Least Squares Structural Equation Modeling. The findings of the study reveal that municipal services have different levels of impact on voters' voting decisions. While culture, art, tourism, development and transportation services in particular have a strong and positive effect on voter behavior, it has been observed that municipal performance in some areas such as social services does not fully meet voter expectations. These results indicate that municipalities should re-evaluate their service priorities and plan their services more efficiently in order to increase voter satisfaction. The study draws attention to the importance of municipalities revising their service strategies and developing an approach that will better meet voters' expectations.