Parallel processing of two-dimensional euler equations for compressible flows
Sıkıştırılabilir akımlar için iki boyutlu euler denklemlerinin paralel işlemcilerde çözümü
- Tez No: 93106
- Danışmanlar: PROF. DR. M. HALUK AKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
oz SIKIŞTIRILABİLİR AKIMLAR İÇİN İKİ BOYUTLU EULER DENKLEMLERİNİN PARALEL İŞLEMCİLERDE ÇÖZÜMÜ Doğru, Kazım Yüksek Lisans, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. M. Haluk Aksel Yardımcı Tez Yöneticisi: Doç. Dr. İsmail H. Tuncer Mayıs 2000, 156 sayfa Bu tez çalışmasında, sonlu hacim metodu kullanılarak önceden geliştirilmiş iki boyutlu, zamanla değişen, sıkıştınlabilen Euler denMemlerinin paralel uygulaması incelenmektedir. Korunmuş haldeki Euler denklemleri; ikinci dereceden hassas, tek akımh Lax-Wendroff şeması kullanılarak sayısal olarak aynştınlmıştir. Belirli zaman ilerlemeli bu çözümü hızlandırabilmek için bölgesel zaman adımından yararlanılmıştır. Söz konusu metodun paralel uygulaması için; çözüm alanı, paralel hesaplamaları gerçekleştirecek, ayrı işlemciler üzerinde yer alan, alt çözüm alanlarına ayrılmıştır. Çözüm blokları arasındaki bilgi tranferi, örtüşen bölge sınırlarındaki blok yüzeylerinden gerçekleşmektedir. Seri çözücü PVM (ParallelVirtual Machine) kütüphaneleri yardımıyla, yönetici-işçi metoduyla paralelize edilmiştir. Hesaplamalar için birbirleri ile TCP/IP protokolü kullanan bölgesel bir ethernet ağı ile bağlı ve Linux işletim sistemi kullanan bir dizi Pentium işlemci kullanılmıştır. Haberleşme kütüphaneleri olarak PVMin 3.4 uyarlaması kullanılmıştır. Paralel algoritmanın performansını görüntülemek için bir Ni tümseği üzerindeki ses altı, ses civan ve ses üstü kanal akımları değerlendirilmiştir. Anahtar kelimeler : Euler Denklemleri, Paralel Çözümleme, Sonlu Hacim Metodu, Lax- Wendroff Düzenlemesi. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PARALLEL PROCESSING OF TWO-DIMENSIONAL EULER EQUATIONS FOR COMPRESSIBLE FLOWS Doğru, Kazım M.Sc, Department of Mechanical Engineering Supervisor: Prof. Dr. M. Haluk Aksel Co-Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ismail H. Tuncer May 2000, 156 pages The present study deals with a parallel implementation of a previously developed finite volume algorithm for the solution of two-dimensional, unsteady, compressible Euler equations. The conservative form of the Euler equations are discretized with a second order accurate, one-step Lax-Wendroff scheme. Local time stepping is utilized in order to accelerate the convergence. For the parallel implementation of the method, the solution domain is partitioned into a number of subdomains to be distributed to separate processors for parallel computations. The exchange of information between subdomains is due to overlapped boundaries at the block interfaces. The sequential solver is parallelized using the PVM (Parallel Virtual Machine) message-passing library routines in a master-slave paradigm. iiiA PC cluster of Pentium processors running Linux operating system, which are connected over a local ethernet network using TCP/IP protocol, is used for computations. PVM version 3.4 is used as the communication library. To test the performance of the parallel algorithm, subsonic, transonic and supersonic channel flows over a Ni-bump are considered. Keywords : Euler Equations, Parallel Processing, Finite Volume Method, Lax- WendrofF Scheme. IV