Culturalization of internal architecture with the design of the exhibition of contemporary interior architectural styles in the world in Tabriz
İç Mimarlıkta Dünyadaki Çağdaş Tarzlarının Tanıtımı: Tebriz'de Bir Sergi Tasarımı Örneği
  1. Tez No: 931073
  2. Yazar: SAMİRA KARİMKHANİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SHABNAM AKBARI NAMDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: Islamic Azad University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kültür aslında ulus adı verilen büyük bir insanın tek bir zihinsel süper modelidir. Bilgi seviyelerini belirleyen bir grup insandır. Kültür, mimariyi yöneten değerler sisteminin belgesi olan, insanın psikolojik yaşamının ilkesidir. İnsanın çevresinde kurduğu muhitin algılaması, kültürünün bir fonksiyonudur ancak bu konuya çoğu zaman yeterince önem verilmemektedir. . İnsanoğlu çok eski zamanlardan beri mağaralarda yaşanan günlük olayları resmederek hayat hikâyesini anlatmaya çalışmaktadır. Sergiler, karma kentsel kullanımların bir yapı kompleksindeki tezahürüdür. Bu alanlar, sanayi çağından doğmuştur ve günümüzde, sanayi toplumlarının gelişimi ve post-modern mimariye geçişle birlikte, çağdaş mimarlık tarihinde etkileyici bir arka plan oluşturmuştur. Endüstri çağıyla birlikte bu tarz mekanların diğer kentsel mekanlarla bağlantılı olarak farklı ölçeklerde yaratılması ihtiyacı artmıştır. İç mimarlık, mimarlık ile iç tasarım arasındaki bağlantıdır. Mimarlık gibi bu disiplin de binalar ve onları oluşturan unsurlarla ilgilenirken, diğer taraftan iç tasarım gibi iç mekanlara da vurgu yapıyor. Çağdaş mimari üslupların iç tasarımında kimlik kalıplarına ulaşmak için kullanılabilecek sergilerde iç mimariye önem verilmesi ve halk arasında kültür yaratılması bu araştırmanın en önemli hedeflerinden biridir. Bu çalışmada, betimsel ve analitik bir yöntem ile yapılan çalışmalara, güncel tezlere ve bunların analizlerine dayanmış olup uygulamalı ve işlevsel bir çalışma hazırlanmıştır. Çalışmanın sonunda bulgulardan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, yeni bir bakış açısıyla uygulamalı bir plan halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the development of civilization and the advancement of economics, the exhibition also lost its concept as a single and homogeneous phenomenon. Because the exhibition today is based on what geographic scope is and what it means, there are different concepts. In a division, the exhibition is divided into general, specialized, dedicated and EXPO categories, each of which has its own characteristics and uses. The man has long been trying to portray the story of his life to present and portray various aspects of his life by depicting everyday events in the caves. Exhibitions as a key component of the marketing mix and communications are the only intermediary to directly engage buyers to face upstream communications and allow customers to respond to potential customers. Creative architecture is a combination of creation in technology and art with the goal of visualizing the atmosphere suitable for the human being and the general range of creatures and issues of interest to him. This research is descriptive and analytical, and is a type of practical and applied research that is based on the study, done work, research, and theses, updated and analyzed. And it is attempted to present the findings at the end of the work with a new look and in the form of a functional application. The first chapter deals with the overall design, questions, hypothesis, research methodology and research background In the second chapter, the general definitions and theme of the project, and the third chapter, examine the concepts and theoretical foundations of the design, standards and design of the physical program, and the fourth chapter. Examination of similar domestic and external works. Finally, the fifth chapter introduces the province and the relevant city and examines the climate and site analysis and design process.